برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مفاهيم بنيادين پرستاري در تفکر اسلامي: ارائه مدل

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مرکز تحقیقات مراقبت‌های پرستاری و مامایی، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اصفهان، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: مدل هاي مفهومي بايستي در صدد تبيين مفاهيم بنيادين پرستاري (متاپارادايميک) نظير انسان، پرستاري، سلامتي و محيط باشند و به عنوان چارچوب علمي و عملي کاملا انعطاف پذير، با در نظر گرفتن فرهنگ و ارزش هاي جامعه، بگونه اي عمل نمايند که امکان استفاده موثرتر آن در جوامع مختلف باشد. زيرا از مشخصه هاي مهم علمي و حرفه اي بودن پرستاري، طراحي مدل هاي مفهومي است که موجب توسعه دانش و شکل گيري هويت حرفه اي پرستاري گردد. اين مطالعه با هدف تدوين مدلي متکي بر ديدگاه اسلامي در صدد ارائه چارچوب بنيادي، جهت رفع مطالعات حرفه اي پرستاري در جوامع اسلامي بوده است.
روش: جهت دست يابي به مفاهيم مورد مطالعه، از روش جستار فلسفي و با رويکرد تحليل مفاهيم (متد مورس و همکاران) و با استفاده از نظريه مشتق شده -کيفي مبتني بر تلفيق مفهوم، جهت تدوين مدل بکار رفته است.
يافته ها: با بررسي مفاهيم چهارگانه متاپارادايم پرستاري و بر اساس ديدگاه اسلامي، يک مدل مفهومي پرستاري ارائه شده است.
نتيجه گيري: در تفکر اسلامي انسان با محيط خويش داراي ارتباطات دو جانبه و تعاملي مي باشد. محيط، سهم بسيار عمده اي در ايجاد سلامتي و بيماري انسان دارد. از طرفي سلامتي انسان نه تنها عبارت است از تعادل درون هر کدام از ابعاد انسان (زيستي، شناختي، عاطفي، اجتماعي و معنوي) بلکه شامل بر تعادل ما بين آنها نيز مي باشد، از اين رو پرستار به عنوان عامل محيطي مي تواند بر انسان (بيمار) تاثير گذاشته و در ايجاد و حفظ سلامتي وي تلاش نمايد. و از طرفي از اين امر نيز بهره جسته و به رشد و تکامل برسد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

طالقانی، ف.، و علی محمدی، ن. (1394). مفاهیم بنیادین پرستاری در تفکر اسلامی: ارائه مدل. پژوهش پرستاری, 10(2 (پیاپی 37)), 81-94. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=246649Vancouver : کپی

طالقانی فریبا، علی محمدی نصراله. مفاهیم بنیادین پرستاری در تفکر اسلامی: ارائه مدل. پژوهش پرستاری. 1394 [cited 2021July29];10(2 (پیاپی 37)):81-94. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=246649IEEE : کپی

طالقانی، ف.، علی محمدی، ن.، 1394. مفاهیم بنیادین پرستاری در تفکر اسلامی: ارائه مدل. پژوهش پرستاری, [online] 10(2 (پیاپی 37)), pp.81-94. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=246649. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 126 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی