برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي ارتباط خستگي پرستاران شاغل در بخش مراقبت ويژه نوزادان با بستري مجدد نوزادان نارس

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه کودکان و مراقبت ویژه نوزادان، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: امروزه پرستاران سطوح بالايي از خستگي را تجربه مي کنند که اختلال قابل توجهي در عملکرد پرستار ايجاد کرده است. خستگي پرستار به طور جدي بر توانايي پرستاران براي مراقبت موثر از بيماران خود تاثير گذاشته و از اين طريق مي تواند بر پيامدهايي مانند بستري مجدد نوزاد اثر گذار باشد. بر اين اساس اين مطالعه با هدف تعيين ميزان خستگي پرستاران شاغل در بخش هاي مراقبت ويژه نوزادان و ارتباط آن با بستري مجدد نوزادان نارس در بيمارستان هاي منتخب دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي در سال 1392 انجام شده است.
روش: اين مطالعه به روش توصيفي همبستگي در بخش هاي مراقبت ويژه نوزادان بيمارستان هاي وابسته به دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي انجام شد. نمونه گيري در پرستاران به روش سرشماري و در نوزادان به روش در دسترس انجام شد. داده هاي مربوط به پرستاران با استفاده از پرسشنامه ويژگي هاي جمعيت شناختي پرستاران و «مقياس خستگي پرستاران» گردآوري شدند. وضعيت بستري مجدد نوزادان نيز يک ماه بعد از ترخيص به وسيله تماس تلفني با والدين پيگيري شد
.
يافته ها: در آزمون تي مستقل، ميانگين وزني نمره خستگي پرستاران در مورد نوزاداني که مجددا بستري شده بودند (
61.71±5.67 نمره) به طور معناداري بيشتر از نوزادان بدون بستري مجدد (59.44±4.69 نمره) بود (P=0.001). در مدل رگرسيون لجستيک نيز ارتباط آماري معناداري بين خستگي پرستاران و بستري مجدد نوزادان نارس وجود داشت به طوري که به ازاي هر يک نمره افزايش در ميانگين نمره خستگي پرستاران، شانس بستري مجدد نوزاد به اندازه 9.3% افزايش يافت (P=0.001، نسبت شانس: 1.093، فاصله اطمينان: 1.036-1.152).
نتيجه گيري: افزايش خستگي پرستاراني که در مدت بستري نوزادان نارس در بخش مراقبت ويژه نوزادان به مراقبت از آن ها پرداخته اند بر شانس بستري مجدد نوزاد پس از ترخيص مي افزايد. توجه به خستگي پرستاران بخش هاي مراقبت ويژه نوزادان و مديريت آن مي تواند در کاهش بستري مجدد نوزادان نارس و عواقب مالي و عاطفي آن سهيم باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 285 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی