برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

شناسايي ابعاد سلامت زنان ايراني: مرور مطالعات کيفي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مرکز تحقیقات سلامت بارداری، گروه پرستاری، دانشکده پرستاری و مامایی زاهدان، دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، زاهدان، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: سلامت زنان از اولويت هاي هر جامعه اي است. سلامت داراي ابعاد گوناگوني است، با اين وجود بسياري از حيطه هاي مرتبط با سلامت زنان کمتر مورد توجه قرار گرفته است و حتي شايد به توان گفت که تاکنون مورد شناسايي واقع نشده اند. لذا بايد از طريق پژوهش هاي علمي مورد شناسايي قرار گيرند، تا آنگاه بتوان بر اساس آنها راهبردهاي مناسب براي حفظ و ارتقاء سلامت زنان به کار گرفته شود. بنابراين به نظر مي رسد قبل از هر اقدام راهبردي لازم است مطالعه اي گسترده انجام گيرد تا بتوان ابعاد ناشناخته و يا کم پرداخته شده در حوزه سلامت زنان مورد شناسايي قرار گيرند. اين مطالعه با هدف شناسايي ابعاد سلامت زنان از ميان متون پژوهش هاي کيفي، انجام شده است.
روش: مطالعه حاضر به صورت مرور نظام مند انجام شد. کليه مقالات کيفي منتشر شده و ايندکس شده در رابطه با موضوع سلامت زنان در ايران در پايگاههاي هاي Magiran، Sid و Iranmedex که از سال 1380 تا 1392 مورد بررسي قرار گرفتند. جستجو در اين پايگاهها با کليد واژه هاي «سلامت» و «زنان» انجام شد. در نهايت تعداد 26 مقاله کيفي انتخاب شد. تجزيه و تحليل داده ها با روش تحليل محتوي کيفي انجام شد.
يافته ها: مفاهيم استخراج شده در زمينه ابعاد سلامت زنان در سه طبقه اصلي مشتمل بر عوامل فردي، خانوادگي و اجتماعي، جاي گرفتند. در طبقه عوامل فردي سلامت زنان، زير طبقات حيطه هاي جسمي، رواني- عاطفي و معنوي قرار گرفت. طبقه عوامل خانوادگي سلامت زنان، شامل زير طبقات باروري، حمايت همسر و نقش هاي زير بنايي زن بود همچنين در طبقه عوامل اجتماعي سلامت زنان، زير طبقات عوامل فرهنگي، حمايت اجتماعي – اقتصادي و مديريت مسائل زنان جاي گرفت.
نتيجه گيري: در اين مطالعه نظامند تلاش شد از نتايج مطالعات قبلي تفسيري نو ارائه شود. اين مطالعه کمک کرد تا به شناخت جامع تر و درک عميق تري نسبت به مفهوم سلامت زنان با توجه به تمرکز مطالعات انجام شده در اين خصوص دست يابيم. به اين ترتيب ابعاد مختلف سلامت زنان که تاکنون در کشور مورد مطالعه قرار نگرفته بود، آشکار گرديد. در واقع مطالعه حاضر مي تواند نقشه راهي براي شناسايي ديگر ابعاد حوزه سلامت زنان باشد که با در دست داشتن آن مي توان پروسه تحول نظام سلامت را کوتاه تر کرد
.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 525
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی