برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي اطمينان پذيري مقالات حاصل از مطالعات کيفي منتشر شده در پايگاه هاي ايراني در سال 92

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه اتاق عمل و هوشبری، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: استفاده از تحقيقات کيفي در سالهاي اخير در پژوهشهاي علوم پزشکي رونق يافته است. هر چند بسياري از اين مقالات از نظر علمي و تخصصي حاوي نکات ارزشمندي هستند، اين نا آشنايي با اصول و مفاهيم اوليه تحقيقات کيفي باعث شده که تهيه و توليد مقالات کيفي به عنوان امري سهل الوصول و به راه کاري جهت بر طرف کردن نيازهاي فوري محققان تبديل شود. لذا اين مطالعه با هدف بررسي ميزان اطمينان پذيري مقالات حاصل از مطالعات کيفي منتشر شده در پايگاه هاي ايراني انجام شد.
روش: اين مطالعه يک تحقيق توصيفي است که بر روي مقالات منتشر شده در سال 1392 با جستجو در پايگاه هاي ايراني
Iran medex، SID، Magiran و Googlescholar انجام شده است.
يافته ها: نتايج مطالعه نشانگر اين است که حداقل امتياز کسب شده توسط مقالات 10.76 و حداکثر آن
17.73 مي باشد. 59.3 درصد از مقالات مورد بررسي امتياز زير 15 کسب نمودند، همچنين در 60.2 درصد موارد نکات ضروري در نگارش مقاله کيفي به طور کامل و موارد مرتبط با قابليت اعتبار در 87.8 درصد، قابليت انتقال 56.9 درصد، وابستگي 99.2 درصد و تاييدپذيري در 17.1 درصد موارد به طور کامل و در بقيه موارد به طور نسبي رعايت گرديده بود.
نتيجه گيري: در مجموع مطالعه حاضر و نتايج کلي آن نشان مي دهد که اکثر مقالات بررسي شده از نظر قابليت اعتبار و وابستگي وضعيت مناسبي داشته، ولي از نظر رعايت موارد مرتبط با تائيدپذيري تنها درصد کمي از آنها در حد قابل قبول مي باشند. از آنجايي که تحقيقات کيفي در علم پرستاري مي تواند کاربرد زيادي داشته و به گسترش آن کمک قابل توجهي بنمايد، توجه به اطمينان پذيري يافته هاي کيفي در به کارگيري اين يافته ها حائز اهميت مي باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

حیدری، ع.، و شقایی فلاح، م. (1394). بررسی اطمینان پذیری مقالات حاصل از مطالعات کیفی منتشر شده در پایگاه های ایرانی در سال 92. پژوهش پرستاری, 10(3 (پیاپی 38)), 11-17. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=246595Vancouver : کپی

حیدری عباس، شقایی فلاح مریم. بررسی اطمینان پذیری مقالات حاصل از مطالعات کیفی منتشر شده در پایگاه های ایرانی در سال 92. پژوهش پرستاری. 1394 [cited 2021September16];10(3 (پیاپی 38)):11-17. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=246595IEEE : کپی

حیدری، ع.، شقایی فلاح، م.، 1394. بررسی اطمینان پذیری مقالات حاصل از مطالعات کیفی منتشر شده در پایگاه های ایرانی در سال 92. پژوهش پرستاری, [online] 10(3 (پیاپی 38)), pp.11-17. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=246595. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 61 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی