برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي تاثير ساختار مالکيت بر ارزش شرکت هاي دارويي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران با استفاده از داده هاي ترکيبي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه فردوسی مشهد
 
چکیده: 

مقدمه: هدف اين پژوهش بررسي تاثير ساختار مالکيت از منظر تمرکز مالکيت و درجه کنترل بر ارزش شرکت هاي دارويي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران است.
روش پژوهش: در اين پژوهش براي آزمون فرضيه هاي مطرح شده از داده هاي ترکيبي استفاده شده است. تاثير تمرکز مالکيت بر ارزش شرکت از طريق پنج متغير به عنوان معيارهاي تمرکز مالکيت بررسي شده است. هم چنين، از متغير کيو توبين براي اندازه گيري ارزش شرکت ها استفاده شده است. نمونه آماري شامل 28 شرکت در بازه زماني 1391-1387 است که در صنعت دارو فعاليت داشته اند. فن آماري مورد استفاده در اين پژوهش از نوع رگرسيون خطي چند متغيره است و براي تجزيه و تحليل داده هاي آماري از نرم افزار
SAS نسخه 9.1 استفاده شده است.
يافته ها: يافته هاي پژوهش نشان مي دهد که متغيرهاي جمع سهام سهامداران اصلي، لگاريتم طبيعي جمع سهام سهامداران اصلي، درصد سهام سهامداران اصلي، جمع مربعات درصد سهام سهامداران اصلي و لگاريتم طبيعي درصد سهام سهامداران اصلي به عنوان معيارهاي تمرکز مالکيت و هم چنين، متغيرهاي حقيقي يا حقوقي بودن سهامداران اصلي و درجه کنترل بر ارزش شرکت تاثيرگذار نيست.
نتيجه گيري: به طور کلي، تفسير يافته هاي پژوهش بيانگر اين است که بين تمرکز مالکيت و ارزش شرکت در صنعت دارو، از نظر آماري رابطه معناداري وجود ندارد. افزون براين، نوع سهامدار اصلي و درجه کنترل بر ارزش شرکت تاثيرگذار نيست.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
بازدید یکساله 120 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی