برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تحليل هزينه–اثربخشي درمان نگهدارنده با متادون و بوپرنورفين به منظور پيش گيري از بيماري ايدز در معتادان تزريقي (مطالعه موردي: مرکز هاي منتخب ترک اعتياد تحت نظارت دانشگاه علوم پزشکي و خدمات بهداشتي درماني شيراز)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد علوم و تحقیقات استان فارس
 
چکیده: 

مقدمه: پژوهش حاضر به تحليل مقايسه اي هزينه-اثربخشي درمان نگهدارنده با داروهاي متادون و بوپرنورفين به منظور احتمال پيش گيري از انتقال موارد جديد بيماري ايدز در معتادان پرداخته است.
روش پژوهش: پژوهش حاضر مقطعي است و در آن 315 معتاد مراجعه کننده به يک مرکز دولتي و يک مرکز خصوصي ارائه کننده خدمات درمان نگهدارنده با داروهاي متادون و بوپرنورفين تحت نظارت دانشگاه علوم پزشکي و خدمات بهداشتي درماني شيراز به صورت ارزيابي قبل و بعد از مداخله بدون گروه کنترل در طول يک سال بدون نرخ تنزيل مورد بررسي قرار گرفته است. احتمال پيش گيري از انتقال بيماري ايدز به عنوان واحد اثربخشي با استفاده از درخت تصميم گيري و نرم افزار tree age نسخه 2010 براي رفتارهاي پرخطر تزريقي و جنسي در قبل و بعد از مراجعه به مرکز محاسبه شده و سپس با استفاده از روش تحليل حساسيت يک طرفه مورد بررسي قرار گرفته است.
يافته ها: داروي بوپرنورفين هزينه کم تر و اثربخشي بيشتري نسبت به داروي متادون دارد. نسبت هزينه-اثربخشي داروي بوپرنورفين نسبت به داروي متادون معادل 861.60ر 307ر 705ر -17 ريال بدست آمد. هم چنين، داروي بوپرنورفين و متادون، به ترتيب، موجب اجتناب از 14 و 47 مورد جديد ابتلا به بيماري ايدز شده است.
نتيجه گيري: با توجه به متفاوت بودن نتايج پژوهش بايد در مورد استفاده از اين دارو ها در بعد منطقه اي و ملي احتياط شده و تصميم گيري در ارتباط با اين موضوع نياز به مطالعه و بحث بيشتري دارد
.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

حسام، س.، و هنرور، ن.، و وحدت، ش. (1393). تحلیل هزینه–اثربخشی درمان نگهدارنده با متادون و بوپرنورفین به منظور پیش گیری از بیماری ایدز در معتادان تزریقی (مطالعه موردی: مرکز های منتخب ترک اعتیاد تحت نظارت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز). حسابداری سلامت, 3(3 (پیاپی 9)), 18-39. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=246492Vancouver : کپی

حسام سمیه، هنرور نیما، وحدت شقایق. تحلیل هزینه–اثربخشی درمان نگهدارنده با متادون و بوپرنورفین به منظور پیش گیری از بیماری ایدز در معتادان تزریقی (مطالعه موردی: مرکز های منتخب ترک اعتیاد تحت نظارت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز). حسابداری سلامت. 1393 [cited 2021May11];3(3 (پیاپی 9)):18-39. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=246492IEEE : کپی

حسام، س.، هنرور، ن.، وحدت، ش.، 1393. تحلیل هزینه–اثربخشی درمان نگهدارنده با متادون و بوپرنورفین به منظور پیش گیری از بیماری ایدز در معتادان تزریقی (مطالعه موردی: مرکز های منتخب ترک اعتیاد تحت نظارت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز). حسابداری سلامت, [online] 3(3 (پیاپی 9)), pp.18-39. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=246492. 

 
بازدید یکساله 306 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی