برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1394 , دوره  3 , شماره  1 ; از صفحه 17 تا صفحه 24 .
 
عنوان مقاله: 

تحليل بيومکانيکي ايستگاه هاي بلند کردن دستي بار و ارائه راهکارهاي ارگونوميکي در کمک بهياران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه مهندسی بهداشت حرفه‌ای، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور، اهواز، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: وظايف بلند کردن دستي بار بطور گسترده در بسياري مشاغل وجود دارد. پرسنل شاغل در بخش هاي درماني به دليل بلند کردن دستي بار، در معرض ريسک بالاي اختلالات اسکلتي- عضلاني هستند. شيوه نادرست بلند کردن بار، يک ريسک فاکتور مهم براي ايجاد کمردرد محسوب مي شود. هدف از انجام اين مطالعه، تحليل بيومکانيکي بارهاي وارد بر کمر کمک بهياران در فعاليت جابه جايي دستي کارتن هاي سرم 12.5 کيلوگرمي در بيمارستان و ارائه راهکارهاي ارگونوميکي موثر در پيشگيري از کمردرد مي باشد.
مواد و روش ها: اين مطالعه به صورت تحليلي در يکي از بيمارستان هاي شهرستان اهواز در سال 1392 انجام شده است. پوسچرهاي مورد ارزيابي از طريق مشاهده و عکس برداري، نمونه برداري شدند. سپس شاخص بلند کردن بار کمپلکس، بوسيله معادله
NIOSH و تخمين نيروهاي فشاري وارده به مهره هاي L5/S1 به عنوان شاخص کمي با استفاده از نرم افزار 3DSSPP، طي 2 مرحله قبل و بعد از مداخله محاسبه شد. سپس نتايج با استفاده از آزمون هاي آماري مورد تجزيه و تحليل قرار گرفتند.
يافته ها: نتايج نشان داد که بيشترين مقدار
RWL در رديف بالا 9.89 کيلوگرم و کمترين مقدار آن در رديف پايين 5.44 کيلوگرم مي باشد. بيشترين و کمترين ميزان نيروي فشاري نيز در رديف هاي پايين و بالا به ترتيب 6727 و 3707 نيوتن مي باشد. نتايج آزمون هاي آماري نشان داد کاهش معني داري بين مقادير شاخص کمپلکس بلند کردن بار (CLI) و همچنين ميانگين نيروي فشاري در قبل و بعد از اعمال اصلاحات در ايستگاه کار مي باشد.
نتيجه گيري: از طريق تحليل بيومکانيکي ايستگاه هاي کار به صورت کمي و کيفي مي توان ارزيابي دقيق تري انجام داد و شرايط ارگونوميکي ايستگاه هاي کار را با دقت بيشتري اصلاح و تعديل نمود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 76 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی