برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1393 , دوره  2 , شماره  2 ; از صفحه 9 تا صفحه 19 .
 
عنوان مقاله: 

مداخلات ارگونومي در صنعت کشتارگاه طيور و بررسي اثربخشي با روش شاخص کليدي (KIM)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی، همدان، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: اختلالات اسکلتي عضلاني از شايع ترين نوع بيماري ها و آسيب هاي شغلي مي باشد. اهميت کنترل و کاهش اين ناراحتي ها به قدري است که بسياري از کشورها، پيشگيري از ناراحتي هاي اسکلتي عضلاني ناشي از کار را به عنوان يکي از اولويت هاي ملي مورد توجه قرار داده اند.
مواد و روش ها: اين مطالعه توصيفي تحليلي به صورت مداخله اي در يکي از کشتارگاه هاي مرغ انجام گرفت. در ابتدا به منظور تعيين شيوع ناراحتي هاي اسکلتي عضلاني از پرسشنامه کرنل استفاده شد. با مشخص شدن وظايفي که ناراحتي هاي اسکلتي عضلاني در آنها زياد مي باشد اقدام به ارزيابي پوسچر گرديد و سپس متناسب با سطح ريسک وظايف، اقدامات مهندسي و مديريتي صورت گرفت. با توجه به اينکه بيشتر وظايف از نوع کاردستي و حمل بار مي باشد از روش
KIM جهت ارزيابي پوسچر در قبل و بعد از مداخلات استفاده شد.
يافته ها: نتايج حاصل از پرسشنامه کرنل نشان داد که بالاترين سطح ريسک متعلق به قسمت هاي گردن، شانه، پشت، بازو و کمر مي باشد. همچنين ارزيابي توسط روش
KIM بيشترين سطح ريسک را در وظيفه سبد انداز و بلند کردن يخ با امتياز سطح ريسک 4 برآورد نمود که پس از مداخله اين امتياز به 2 کاهش يافت. ميزان بهبود بطور ميانگين براي تمام مداخلات در حدود 46.37 درصد بدست آمد. طبق آزمون مک نمار نيز تفاوت معني داري بين نتايج قبل و بعد از مداخلات حاصل شد (P=0.023).
نتيجه گيري: انجام مداخلات مهندسي و مديريتي در اين مطالعه توانست سطح اقدامات اصلاحي را به مقدار قابل توجهي کاهش داده و سبب بهبود وضعيت کاري کارکنان در قسمت هاي مختلف شرکت گردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 138 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی