برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1394 , دوره  4 , شماره  2 ; از صفحه 158 تا صفحه 167 .
 
عنوان مقاله: 

پايايي و روايي پرسشنامه هاي رضايت زناشويي کانزاس و اينريچ کوتاه شده به زبان فارسي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* کرمان، دانشگاه علوم پزشکی کرمان، دانشکده پزشکی، گروه پزشکی اجتماعی
 
چکیده: 

مقدمه: سنجش رضايت زناشويي با بهره جستن از ابزارهاي روا و پايا با توجه به نرخ رو به رشد طلاق در ايران از اهميت زيادي برخوردار است. پرسشنامه هاي کانزاس و اينريچ در جوامع غربي از روايي و پايايي قابل قبولي در سنجش رضايت از زندگي زناشويي برخوردار هستند. اين مطالعه با هدف ارزيابي خصوصيات روان سنجي اين دو پرسشنامه انجام شد.
روش ها: اين مطالعه به صورت مقطعي بر روي 100 زن و مرد مراجعه کننده به مراکز مشاوره قبل از طلاق و 200 نفر از عموم جامعه انجام شد. پرسشنامه کوتاه اينريچ داراي 10 سوال رضايت سنجي و پرسشنامه کانزاس نيز با سه سوال مورد ارزيابي قرار گرفتند. براي محاسبه پايايي از روش آلفاي کرونباخ و روش همبستگي گويه - مقياس استفاده شد. براي سنجش روايي سازه پرسشنامه از سه روش روايي همگرا و روش مقايسه بين گروه هاي شناخته شده و نيز روايي عاملي استفاده شد.
نتايج: ضريب آلفاي کرونباخ دو پرسشنامه اينريچ و کانزاس به ترتيب 0.74 و 0.98 به دست آمد. پرسشنامه اينريچ دو عامل و پرسشنامه کانزاس يک عامل به دست داد. براي هر دو پرسشنامه به طور معني داري نمره رضايت از زندگي زناشويي در گروه متقاضي طلاق کمتر از گروه جمعيت عمومي بود (P<0.001) ضريب همبستگي بين هر يک از دو پرسشنامه کوتاه اينريچ و کانزاس با پرسشنامه 47 سوالي اينريچ به ترتيب 0.82 و 0.32 به دست آمد.
بحث و نتيجه گيري: نسخه فارسي هر دو پرسشنامه هاي رضايت زناشويي کانزاس و اينريچ کوتاه شده EMS و KMSS از روايي و پايايي مطلوب برخوردار بودند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

عرب علیدوستی، ع.، و نخعی، ن.، و خانجانی، ن. (1394). پایایی و روایی پرسشنامه های رضایت زناشویی کانزاس و اینریچ کوتاه شده به زبان فارسی. بهداشت و توسعه, 4(2), 158-167. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=246326Vancouver : کپی

عرب علیدوستی علیرضا، نخعی نوذر، خانجانی نرگس. پایایی و روایی پرسشنامه های رضایت زناشویی کانزاس و اینریچ کوتاه شده به زبان فارسی. بهداشت و توسعه. 1394 [cited 2021May13];4(2):158-167. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=246326IEEE : کپی

عرب علیدوستی، ع.، نخعی، ن.، خانجانی، ن.، 1394. پایایی و روایی پرسشنامه های رضایت زناشویی کانزاس و اینریچ کوتاه شده به زبان فارسی. بهداشت و توسعه, [online] 4(2), pp.158-167. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=246326. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 1548 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی