برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1394 , دوره  4 , شماره  2 ; از صفحه 168 تا صفحه 180 .
 
عنوان مقاله: 

غلظت باقيمانده آرسنيک در جمعيت ايراني و عوارض سلامتي ناشي از آن: يک مرور سيستماتيک (مقاله مروري)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* کرمان، بزرگراه هفت باغ علوی، دانشگاه علوم پزشکی کرمان، دانشکده بهداشت، گروه آمار زیستی و اپیدمیولوژی
 
چکیده: 

مقدمه: مواجهه با آرسنيک سبب طيف وسيعي از پيامدهاي سلامتي مي شود. گسترش به کارگيري آرسنيک در صنعت، شرايط ورود اين آلاينده به محيط را بيش از پيش مهيا نموده است. با اين حال اطلاعات جامعي از وضعيت مواجهه با آرسنيک در کشور در دسترس نيست. لذا سعي گرديد تا از طريق مرور سيستماتيک مستندات موجود، تصوير جامعي از متوسط غلظت باقيمانده آرسنيک در بدن و عوارض سلامتي ناشي از آن در جمعيت ايراني فراهم گردد.
روش ها: بانک هاي اطلاعاتي IranMedex، Magiran، SID، PubMed، Scopus، Science-Direct،Cochrane و Google Scholar جستجو شدند. مطالعاتي که به اندازه گيري غلظت آرسنيک در نمونه هاي بيولوژيک انساني و يا عوارض مواجهه با آرسنيک در جمعيت هاي ايراني پرداخته بودند، پس از ارزيابي کيفيت، وارد مطالعه شده و اطلاعات آن ها (جمعيت تحت بررسي، مکان، نمونه مورد بررسي، مقدار باقيمانده آرسنيک، منبع مواجهه و عوارض سلامتي) استخراج گرديد.
نتايج: هجده مطالعه واجد شرايط ورود بودند. غلظت آرسنيک در بدن کودکان خياباني، ساکنين برخي روستاهاي اصفهان، خراسان، کردستان و برخي ماهي گيران بنادر خليج فارس، بيش از حد مجاز بود. شکل غالب مسموميت با آرسنيک در کشور، مسموميت مزمن بود و علايم آن شامل کراتوزيس، هايپرپيگمانتاسيون، خطوط سفيدرنگ روي ناخن و ناهنجاري هاي کروموزومي بود. شايع ترين دلايل مسموميت مزمن شامل مواجهه مزمن با آب، خاک، مواد غذايي و هواي آلوده بود.
بحث و نتيجه گيري: غلظت آرسنيک بدن در برخي مناطق بيش از حد مجاز است. اين امر بيانگر آلودگي محيط با آرسنيک است. در راستاي فائق آمدن بر اين معضل بهداشتي، بهبود وضعيت بهداشت محيط، پايش سطح آرسنيک جمعيت هاي در معرض خطر و انجام مداخلات بهداشتي به موقع پيشنهاد مي گردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

عیب پوش، س.، و خانجانی، ن. (1394). غلظت باقیمانده آرسنیک در جمعیت ایرانی و عوارض سلامتی ناشی از آن: یک مرور سیستماتیک (مقاله مروری). بهداشت و توسعه, 4(2), 168-180. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=246325Vancouver : کپی

عیب پوش سنا، خانجانی نرگس. غلظت باقیمانده آرسنیک در جمعیت ایرانی و عوارض سلامتی ناشی از آن: یک مرور سیستماتیک (مقاله مروری). بهداشت و توسعه. 1394 [cited 2021August01];4(2):168-180. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=246325IEEE : کپی

عیب پوش، س.، خانجانی، ن.، 1394. غلظت باقیمانده آرسنیک در جمعیت ایرانی و عوارض سلامتی ناشی از آن: یک مرور سیستماتیک (مقاله مروری). بهداشت و توسعه, [online] 4(2), pp.168-180. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=246325. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 190 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی