برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي اثر عصاره گياه بومادران بر پيامد هاي ناشي از سکته مغزي در موش هاي صحرايي ماده بعد از برداشتن تخمدان ها

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه فیزیولوژی و فارماکولوژی، مرکز تحقیقات فیزیولوژی-فارماکولوژی، دانشگاه علوم پزشکی وخدمات بهداشتی درمانی رفسنجان، رفسنجان، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: در بررسي هاي گذشته مشخص شده که استروژن يک عامل محافظت کننده در برابر سلول هاي مغزي است. در مطالعه حاضر اثر عصاره گياه بومادران (Achillea Millefolium) که داراي استروژن گياهي است بر پيامد هاي ناشي از سکته مغزي در مدل انسداد دايم شريان مغزي مياني در موش هاي صحرايي ماده اوارکتومي شده، بررسي شد.
روش بررسي: در اين مطالعه تجربي، 32 سر موش صحرايي ماده در محدوده وزني 200 تا 250 گرم به طور تصادفي به 4 گروه تقسيم شدند که شامل: شم، کنترل (اوارکتومي، القاء سکته)، بومادران (اوارکتومي، گاواژ عصاره گياه بومادران با دوز
500 mg/kg و50 mg/kg به مدت يک ماه) مي باشد و بعد از مراحل جراحي، حجم انفارکتوس يک هفته پس از سکته مغزي، اختلالات حسي حرکتي با آزمون برچسب کاغذي (Sticky test) و اختلالات نورولوژيک با آزمون بدرسون در 24، 48 و يک هفته بعد از القاء سکته مغزي اندازه گيري شد و مورد مقايسه قرار گرفت.
نتايج: عصاره گياه بومادران با دوز
500 mg/kg حجم انفارکتوس را يک هفته پس از سکته مغزي نسبت به کنترل کاهش داده است که از نظر آماري معني دار بود (p<0.01)، همچنين اختلالات حسي حرکتي (Sticky) و نورولوژيک در 24، 48 ساعت و يک هفته پس از سکته مغزي کاهش داشت که از نظر آماري معني دار بود. از طرفي عصاره گياه بومادران با دوز50 mg/kg حجم انفارکتوس، اختلالات حسي حرکتي و اختلالات نورولوژيک را کاهش داده است اما اين کاهش از نظر آماري معني دار نبود.
نتيجه گيري: مصرف خوراکي عصاره گياه بومادران با دوز
500 mg/kg در موش هاي صحرايي ماده اوارکتومي شده باعث کاهش معني داري در حجم انفارکتوس، اختلالات حسي حرکتي و اختلالات نورولوژيک بعد از سکته مغزي در مدل انسداد دايم شريان مغزي مياني داشته است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 90 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی