برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

اثرات حفاظت کبدي بتائين در مقابل استرس اکسيداتيو ناشي از لوودوپا و بنسرازيد در موش هاي صحرايي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه بیوشیمی، دانشگاه لرستان، خرم آباد، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: بتائين داراي خواص دهندگي گروه متيل و آنتي اکسيداني است. بنابراين، هدف از انجام مطالعه حاضر بررسي غلظت پلاسمايي هموسيستئين و ارزيابي فعاليت آنتي اکسيداني بتائين به دنبال تجويز داروهاي لوودوپا و بنسرازيد در کبد موش هاي صحرايي است که معمولا در درمان بيماري پارکينسون استفاده مي شوند.
روش بررسي: موش هاي صحرايي نر از نژاد اسپراگ-داولي به وسيله لوودوپا
(LD)، بتائين (Bet.)، لوودوپا+بتائين (LD/Bet)، لوودوپا+بنسرازيد (LD/Ben) و لوودوپا+بتائين+بنسرازيد (LD/Bet.-Ben) و آب مقطر براي گروه کنترل به مدت ده روز پيوسته به صورت خوراکي درمان شدند. غلظت هموسيستئين پلاسما به روش اليزا و فعاليت آنزيم هاي آنتي اکسيدان و مقدار پراکسيداسيون ليپيد به روش هاي شيميايي اندازه گيري شدند. همچنين غلظت دوپامين سرم با استفاده از روش HPLC تعيين گرديد و نتايج با استفاده از آزمون واريانس يکطرفه تجزيه و تحليل شدند.
نتايج: درمان موش هاي صحرايي با لوودوپا و بنسرازيد، غلظت هموسيستئين کل پلاسما
(tHcy) را به طور معني داري در گروه لوودوپا+بنسرازيد در مقايسه با گروه هاي ديگر افزايش داد (p<0.05) همچنين tHcyدر گروه لوودوپا در مقايسه با گروه هاي کنترل، بتائين و لوودوپا+بتائين به طور معني داري بالاتر بود (p<0.05). ميزان پراکسيداسيون ليپيد (TBARS) در کبد به طور معني داري در گروهاي لوودوپا و لوودوپا+بنسرازيد نسبت به گروه کنترل افزايش داشت و اين شاخص به وسيله درمان با بتائين کاهش يافت(p<0.05). در حالي که، فعاليت آنزيم هاي گلوتاتيون پراکسيداز و سوپراکسيد ديسموتاز (GPx, SOD) در کبد به طور معني داري در موش هاي درمان شده با لوودوپا در مقايسه با گروه لوودوپا+بتائين+بنسرازيد افزايش يافت (p<0.05). غلظت دوپامين سرم به طور معني داري در موش هاي درمان شده با لوودوپا+بنسرازيد در مقايسه با گروه هاي لوودوپا و لوودوپا+بتائين کاهش يافت (p<0.05).
نتيجه گيري: به نظر مي رسد، بتائين به عنوان يک ماده آنتي اکسيدان در خصوص کاهش استرس اکسيداتيو ناشي از مصرف داروهاي لوودوپا و بنسرازيد عمل مي کند و قادر است اثرات اکسيداتيو آنها را بر بافت کبد کاهش دهد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

علیرضایی، م.، و چهاری، ک. (1393). اثرات حفاظت کبدی بتائین در مقابل استرس اکسیداتیو ناشی از لوودوپا و بنسرازید در موش های صحرایی. مجله دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید صدوقی یزد, 22(6), 1712-1724. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=246229Vancouver : کپی

علیرضایی مسعود، چهاری کبری. اثرات حفاظت کبدی بتائین در مقابل استرس اکسیداتیو ناشی از لوودوپا و بنسرازید در موش های صحرایی. مجله دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید صدوقی یزد. 1393 [cited 2021May10];22(6):1712-1724. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=246229IEEE : کپی

علیرضایی، م.، چهاری، ک.، 1393. اثرات حفاظت کبدی بتائین در مقابل استرس اکسیداتیو ناشی از لوودوپا و بنسرازید در موش های صحرایی. مجله دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید صدوقی یزد, [online] 22(6), pp.1712-1724. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=246229. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 69 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی