برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

ميزان خودکارآمدي و برخي عوامل مرتبط با آن در بيماران ديابتي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مرکز تحقیقات دیابت، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کرمانشاه، کرمانشاه، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: خودکارآمدي، توانايي درک بيمار از شرايط و عوامل موثر بر سلامتي را امکان پذير ساخته و وي مي تواند جهت ارتقاي سلامت خود تصميم و آن را به اجرا بگذارد. اين مطالعه با هدف تعيين ميزان خودکارآمدي و عوامل مرتبط با آن در بيماران ديابتي انجام گرديد.
روش بررسي: در اين مطالعه مقطعي که به صورت تصادفي بر روي بيماران ديابتي مراجعه کننده به مرکز ديابت انجام شد، اطلاعات با استفاده از پرسشنامه هاي دموگرافيک و خودکارآمدي حاوي 15 سوال در مورد نحوه کنترل قند خون و اصلاح آن، انتخاب صحيح غذا، معاينه پا، ورزش و کنترل وزن جمع آوري شد. روايي و پايايي پرسشنامه سنجيده و داده ها جمع آوري شده با استفاده از نرم افزار Stata و آزمون هايT.test ،c2 و رگرسيون لوجستيک مورد تجزيه و تحليل قرار گرفتند.
نتايج: ميانگين سني 600 بيمار شرکت کننده،
52.1±14 سال بود. 57.3% از افراد زن و 42.7% مرد بودند. بيشترين عارضه در هر دو جنس، مربوط به عوارض چشمي بود. ميانگين نمره خودکارآمدي در افراد 54.19±14.3 بود. 47.6% از شرکت کنندگان ميزان خودکارآمدي پايين داشتند. ميزان خودکارآمدي پايين در کساني که تحصيلات پايين تري داشتند، 2.7 برابر افرادي بود که تحصيلات بالاتري داشتند (OR=2.7, CI:1.25-4.15)، همچنين خودکارآمدي پايين در افرادي که عوارض داشتند، 1.9 برابر کساني بود که عارضه نداشتند (OR=1.9, CI:1.25-2.55) خودکارآمدي با سن ارتباط معکوس و با ميزان آگاهي ارتباط مستقيمي داشت.
نتيجه گيري: با توجه به نتايج، شناخت عوامل موثر و مرتبط با خودکارآمدي جهت انجام مداخلات و سياست گذاري هاي مناسب در مورد اين بيماري و لزوم برنامه هاي آموزشي بيشتر جهت افزايش ميزان خودکارآمدي ضروري به نظر مي رسد
.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 107 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی