برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
آذر و دي 1393 , دوره  21 , شماره  6 ; از صفحه 498 تا صفحه 507 .
 
عنوان مقاله: 

درصد فراواني اگزماي آتوپيک در کودکان زير 2 سال مراجعه کننده به بخش واکسيناسيون بيمارستان حضرت رسول اکرم (ص) تهران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه طب کار و بهداشت حرفه‌ای، شبکه بهداشت و درمان فردیس، دانشگاه علوم پزشکی البرز، کرج، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: اگزما از بيماري هاي شايع آلرژيک است که امروزه به عنوان يکي از مشکلات تهديد کننده سلامت عمومي مطرح مي باشد و بيشتر در افراد داراي سابقه شخصي يا خانوادگي بيماري هاي آلرژيک ديده مي شود. به دليل اهميت اين بيماري و تشخيص زودهنگام آن و محدود بودن مطالعات انجام شده، مطالعه حاضر با هدف شيوع اگزماي آتوپيک (Atopic eczema) در کودکان زير 2 سال انجام شد.
روش: چک ليست پژوهشي براي کودکان زير 2 سال مراجعه کننده به قسمت واکسيناسيون بيمارستان حضرت رسول اکرم (ص) در نيمه دوم سال 1390 تکميل شد و تست Prick با موافقت والدين جهت تعيين نوع حساسيت بر روي کودکان مبتلا انجام گرديد.
يافته ها: 380 کودک با ميانگين (± انحراف معيار) سني 9.9±6.6 ماه وارد مطالعه شدند. 217 پسر (57.1 درصد) و 163 دختر (42.9 درصد) به دو گروه منفي (332 نفر، 87.4 درصد) و مثبت (48 نفر، 12.6 درصد) تقسيم شدند. از 48 کودک در گروه مثبت، 31 نفر حاضر به انجام تست Prick شدند که 11 کودک (35.5 درصد) به شير گاو، 6 کودک (19.3 درصد) به بادام زميني، 4 کودک (12.9 درصد) به برنج و زرده تخم مرغ، 3 کودک (9.7 درصد) به سفيده تخم مرغ، 2 کودک (6.5 درصد) به ماهي، سويا، سيب زميني و کنجد و 1 نفر (3.2 درصد) به آرد گندم حساسيت داشتند.
نتيجه گيري: به نظر مي رسد شيوع اگزماي آتوپيک در کودکان مراجعه کننده، بالا باشد و عوامل قابل اجتنابي در ايجاد آن نقش داشته باشد که با توجه به تست Prick، شايد بتوان با کاهش و يا حذف عوامل و آلرژن هاي غذايي دخيل در فرايند التهابي بيماران، از بروز و تشديد بيماري کاست و از پيشرفت آن به سوي آسم جلوگيري کرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 76 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی