برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

کاربرد GIS در آمايش فضايي کاربري ورزشي با استفاده از روش AHP فازي و دلفي (مطالعه موردي: شهر سبزوار)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه مدیریت ورزشی، دانشگاه مازندران، بابلسر، ایران
 
چکیده: 

مقدمه و هدف: بسياري از شهرهاي ايران با ورود به عصر جديد از توزيع نامناسب فضاهاي ورزشي رنج مي برند به گونه اي که در نحوه توزيع متناسب با جمعيت، سازگاري، دسترسي، وابستگي با ساير کاربري ها و ... کمبودها و کاستي هايي ديده مي شود که کاربري هاي ورزشي شهر سبزوار از اين امر مستثني نيست. هدف از تحقيق حاضر، ارائه کاربرد روش علمي در آمايش فضايي کاربري هاي ورزشي مي باشد. براي دست يابي به اين هدف، شهر سبزوار به عنوان محدوده مورد مطالعه در نظر گرفته شد.
روش شناسي: مدل سازي اطلاعات با استفاده از نرم افزار
Arc GIS انجام شد که بر اساس آن، پس از جمع آوري اطلاعات مکاني و توصيفي، تعيين شاخص ها و معيارهاي مکان يابي با استفاده از دو روش AHP فازي و دلفي، پايگاه اطلاعاتي تشکيل داده شد و سپس براي هر شاخص نقشه اي تهيه و در نهايت با جمع بندي نقشه ها، به ارائه الگوي پيشنهادي استقرار کاربري هاي ورزشي در سطح شهر سبزوار پرداخته شد.
يافته ها: الگوي پيشنهادي مورد نظر با توجه به شاخص هاي دسترسي، تراکم جمعيت، مجاورت با شبکه ارتباط اصلي، سازگاري با ساير کاربري ها، وابستگي و متناسب بودن با توزيع گروه هاي سني جمعيت (جواني جمعيت) ارائه شد. نتايج حاصل از يافته هاي تحقيق حاکي از آن است که: در شعاع عملکردي 500، 1000 و 2000 متري که به ترتيب به مقياس کوچک، متوسط و بزرگ نسبت داده شده است، حدود
91.23 درصد جمعيت شهري در شعاع عملکردي بزرگ، 83.5 درصد جمعيت شهري در شعاع عملکردي متوسط و 23.47 درصد جمعيت شهري در شعاع عملکردي کوچک تحت پوشش قرار گرفته اند.
بحث و نتيجه گيري: مديران و برنامه ريزان مي توانند با استفاده از روش هاي علمي جديد، همانند روش مورد استفاده در اين تحقيق، نسبت به احداث، برنامه ريزي، نظارت و ساماندهي کاربري هاي ورزشي کمک کنند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

ربانی کیا، ا.، و رضوی، س.، و قدمی، م.، و دوستی، م. (1394). کاربرد GIS در آمایش فضایی کاربری ورزشی با استفاده از روش AHP فازی و دلفی (مطالعه موردی: شهر سبزوار). پژوهش در مدیریت ورزشی و رفتار حرکتی (علوم حرکتی و ورزش), 11(22), 15-27. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=245952Vancouver : کپی

ربانی کیا الهام، رضوی سیدمحمدحسین، قدمی مصطفی، دوستی مرتضی. کاربرد GIS در آمایش فضایی کاربری ورزشی با استفاده از روش AHP فازی و دلفی (مطالعه موردی: شهر سبزوار). پژوهش در مدیریت ورزشی و رفتار حرکتی (علوم حرکتی و ورزش). 1394 [cited 2021July31];11(22):15-27. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=245952IEEE : کپی

ربانی کیا، ا.، رضوی، س.، قدمی، م.، دوستی، م.، 1394. کاربرد GIS در آمایش فضایی کاربری ورزشی با استفاده از روش AHP فازی و دلفی (مطالعه موردی: شهر سبزوار). پژوهش در مدیریت ورزشی و رفتار حرکتی (علوم حرکتی و ورزش), [online] 11(22), pp.15-27. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=245952. 

 
بازدید یکساله 202 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی