برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1393 , دوره  23 , شماره  91 ; از صفحه 5 تا صفحه 20 .
 
عنوان مقاله: 

مدلسازي آسيب پذيري ساختمان هاي شهري با استفاده از روش هاي دلفي و تحليل سلسله مراتبي در محيط GIS (مطالعه موردي: منطقه 6 شهر تهران)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه صنعتی انوشیروانی بابل
 
چکیده: 

شهرها در طول تاريخ هيچ گاه از آسيب هاي حوادث طبيعي و انسان ساخت بي امان نبوده اند، به طوري‍‍ک‍‍ه اگر در گذشته به خاطر موانع و سدهاي اطراف آن از آخرين اهداف جنگ بوده اند، امروزه با توسعه تکنولوژي و برداشته شدن آن موانع به اولين اهداف جنگي تبديل شده اند. در واقع آنچه که جنگ و حملات هوايي را به عنوان تهديدي جدي براي شهر مطرح مي کند عدم پايداري و آمادگي براي مقابله با آن است. يکي از راه هاي اساسي براي ايجاد آمادگي در برابر تهديدات، آگاهي از درجه آسيب پذيري شهر در صورت وقوع آن است. لذا اگر بتوان با روش يا روش هايي ميزان آسيب پذيري المان هاي شهري ناشي از حمله به آن ها را تعيين کرد، مي توان با اتخاذ راهکارهايي آمادگي را تا حد بسيار زيادي افزايش داد. آنچه که محققين در اين تحقيق به دنبال آن بوده اند مدلسازي آسيب پذيري ساختمان هاي شهر (به عنوان يکي از مهمترين المان هاي کالبدي شهر) ناشي از تهديدات براي يکي از مناطق تهران (منطقه 6 شهرداري) بوده است. با توجه به اينکه آسيب پذيري خود تابعي از چندين شاخص مي باشد، لذا مدل مدنظر تحقيق از نوع مدل هاي چند معياره بوده و با توجه به ماهيت مکاني شاخص ها پياده سازي مدل در محيط GIS صورت گرفته است. استخراج شاخص هاي آسيب پذيري با روش دلفي و تهيه پرسشنامه هايي از کارشناسان شهرسازي، سازه، معماري و پدافند غيرعامل و مطالعه کارهاي گذشته انجام پذيرفت. نتايج حاصل از مدلسازي 9 شاخص مستخرج از روش دلفي با تکنيک تحليل سلسله مراتبي (AHP)، حاکي از آن است که حدود 38 درصد ساختمان ها آسيب پذيري کم، 60 درصد ساختمان ها آسيب پذيري متوسط و حدود 2 درصد ساختمان ها آسيب پذيري بسيار بالايي دارند که اين خود نشان از ضرورت بالاي اقدامات اساسي با رويکرد پدافند غيرعامل براي کاهش آسيب پذيري مي باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

ابراهیمیان قاجاری، ی.، و آل شیخ، ع.، و مدیری، م.، و حسنوی، ر.، و عباسی، م. (1393). مدلسازی آسیب پذیری ساختمان های شهری با استفاده از روش های دلفی و تحلیل سلسله مراتبی در محیط GIS (مطالعه موردی: منطقه 6 شهر تهران). اطلاعات جغرافیایی, 23(91), 5-20. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=245938Vancouver : کپی

ابراهیمیان قاجاری یاسر، آل شیخ علی اصغر، مدیری مهدی، حسنوی رضا، عباسی مرتضی. مدلسازی آسیب پذیری ساختمان های شهری با استفاده از روش های دلفی و تحلیل سلسله مراتبی در محیط GIS (مطالعه موردی: منطقه 6 شهر تهران). اطلاعات جغرافیایی. 1393 [cited 2021May16];23(91):5-20. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=245938IEEE : کپی

ابراهیمیان قاجاری، ی.، آل شیخ، ع.، مدیری، م.، حسنوی، ر.، عباسی، م.، 1393. مدلسازی آسیب پذیری ساختمان های شهری با استفاده از روش های دلفی و تحلیل سلسله مراتبی در محیط GIS (مطالعه موردی: منطقه 6 شهر تهران). اطلاعات جغرافیایی, [online] 23(91), pp.5-20. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=245938. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 190 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی