برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1393 , دوره  23 , شماره  92 ; از صفحه 23 تا صفحه 34 .
 
عنوان مقاله: 

تهيه نقشه پوشش گياهي و پايش تغييرات آن با استفاده از تکنيک هاي سنجش از دور و سيستم اطلاعات جغرافيايي (مطالعه موردي: شهرستان بهبهان)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه محیط زیست، دانشکده منابع طبیعی، دانشگاه صنعتی خاتم الانبیاء بهبهان
 
چکیده: 

آگاهي از خصوصيات کمي و کيفي تغييرات در برنامه ريزي هاي محيطي، آمايش سرزمين و توسعه پايدار بسيار حائز اهميت اند. درحال حاضراستفاده از نقشه هاي پوشش گياهي يکي ازارکان مهم در توليد اطلاعات جهت برنامه ريزي هاي کلان و خرد مي باشد. در اين پژوهش جهت نمايش تغييرات زماني و مکاني پوشش گياهي شهرستان بهبهان از اطلاعات باندهاي ماهواره لندست سنجنده هاي ETM+ و OLI در دو سال 1378 و 1392 استفاده و مقدار شاخصNDVI  براي دو سال محاسبه گرديد. همچنين به منظور بررسي تغييرات کيفي پوشش گياهي مقادير عددي اين شاخص به 4 کلاس مختلف سرسبزي شامل اراضي با پوشش عالي، پوشش بسيار خوب، پوشش خوب و ضعيف طبقه بندي شد. سپس تغييرات رخداده با استفاده از CROSSTAB مشخص شد. نتايج نشان داد تغييرات کمي و کيفي پوشش گياهي در طي 14 سال براي منطقه مورد مطالعه گسترده بوده است به طوري که اراضي با پوشش عالي، بسيار خوب و ضعيف افزايش مساحت و اراضي با پوشش خوب کاهش مساحت را داشته است. بيشترين افزايش مساحت در اراضي با پوشش گياهي عالي صورت گرفته، به طوري که از 5069.79 هکتار در سال 1378 به 7735.5 هکتار در سال 1392 افزايش يافته است. همچنين بيشترين کاهش مساحت در اراضي با پوشش خوب مي باشد که از 34061.4 هکتار به 27434.43 هکتار رسيده است. در خاتمه، براي نشان دادن رابطه بهتر پوشش گياهي و دما معادله رگرسيون بين اين دو پارامتر به دست آمد. نتايج اين نکته را که سطوح پوشيده از گياه، دماي سطح کمتري دارند و پوشش گياهي آثار خنک کنندگي برپيرامون دارد تاييد کرد. بنابراين تخريب پوشش گياهي منطقه، گرمتر شدن سطح شهر و بسياري عواقب زيست محيطي ديگر را به دنبال خواهد داشت.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

محمدیاری، ف.، و پورخباز، ح.، و توکلی، م.، و اقدر، ح. (1393). تهیه نقشه پوشش گیاهی و پایش تغییرات آن با استفاده از تکنیک های سنجش از دور و سیستم اطلاعات جغرافیایی (مطالعه موردی: شهرستان بهبهان). اطلاعات جغرافیایی, 23(92), 23-34. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=245913Vancouver : کپی

محمدیاری فاطمه، پورخباز حمیدرضا، توکلی مرتضی، اقدر حسین. تهیه نقشه پوشش گیاهی و پایش تغییرات آن با استفاده از تکنیک های سنجش از دور و سیستم اطلاعات جغرافیایی (مطالعه موردی: شهرستان بهبهان). اطلاعات جغرافیایی. 1393 [cited 2021May18];23(92):23-34. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=245913IEEE : کپی

محمدیاری، ف.، پورخباز، ح.، توکلی، م.، اقدر، ح.، 1393. تهیه نقشه پوشش گیاهی و پایش تغییرات آن با استفاده از تکنیک های سنجش از دور و سیستم اطلاعات جغرافیایی (مطالعه موردی: شهرستان بهبهان). اطلاعات جغرافیایی, [online] 23(92), pp.23-34. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=245913. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 860 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی