برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تاثير طب فشاري بر ميزان آسپيراسيون محتويات معده در بيماران تحت تهويه مکانيکي بستري در بخش مراقبت ويژه

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* زنجان، دانشگاه علوم پزشکی، دانشکده پرستاری و مامایی
 
چکیده: 

زمينه و هدف: آسپيراسيون يکي از عوارض جدي به دنبال تاخير در تخليه معده در بيماران تحت تهويه مکانيکي است که خطر پنوموني حتي مرگ را به همراه دارد. طب فشاري مي تواند باعث افزايش حرکات معده و به تبع آن پيشگيري از آسپيراسيون گردد. اين مطالعه با هدف تعيين تاثير طب فشاري بر ميزان آسپيراسيون محتويات معده در بيماران تحت تهويه مکانيکي بستري در بخش مراقبت ويژه انجام شد.
روش بررسي: در اين مطالعه نيمه تجربي، 78 بيمار بخش مراقبت ويژه مراکز آموزشي و درماني زنجان در سال 92-91 به روش نمونه گيري در دسترس و تخصيص تصادفي انتخاب شدند. در گروه آزمون، طب فشاري با بستن مچ بند در نقطه نيگوان هر دو دست به مدت چهار روز اعمال شد. در روزهاي دوم و چهارم بيماران با نوار گلوکز و
PH سنج از نظر آسپيراسيون ارزيابي و مقايسه شدند. داده ها با SPSS 16 و آزمون هاي آماري تي مستقل، من ويتني، کاي دو، منتل هانزل و رگرسيون لوجستيک تجزيه و تحليل شدند.
يافته ها: با وجود اين که ميزان آسپيراسيون در گروه آزمون در روز چهارم و مجموع روزهاي دوم و چهارم نسبت به گروه کنترل کمتر بود اما اين اختلاف ها از نظر آماري معني دار نبود
.
نتيجه گيري: با توجه به کاهش
5.1 درصدي آسپيراسيون در گروه آزمون نسبت به گروه کنترل، يادگيري آسان و نداشتن اثر سوء طب فشاري در بيماران پيشنهاد مي شود اين روش در کنار روش هاي ديگر پيشگيري از آسپيراسيون به کار برده شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 168 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی