برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1393 , دوره  12 , شماره  4 ; از صفحه 43 تا صفحه 49 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي اثربخشي ضدعفوني کننده هاي جديد سانوسيل، آلپروسايد، بيب فرت و ژاول دوز در مقايسه با ميکروتن و دکونکس بر روي ارگانيسم هاي جدا شده از يونيت هاي دندانپزشکي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده پزشکی، کمیته تحقیقات دانشجویی، دانشگاه علوم پزشکی همدان، همدان، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: انتخاب ضدعفوني کننده مناسب و بکارگيري روش هاي استاندارد گندزدايي مي تواند در کاهش عفونت هاي بيمارستاني نقش موثري داشته باشد. هدف از مطالعه حاضر ارزيابي و مقايسه قدرت اثر بخشي ضد عفوني کننده هاي جديد سانوسيل (Sanosil)، آلپروسايد (Alprocide)، بيب فورت (Bibfort) و ژاول دوز (Javel dose) بر روي ارگانيسم هاي جدا شده از يونيت هاي دندانپزشکي در مقايسه با ميکروتن و دکونکس بود.
روش کار: در اين مطالعه که نوعي کارآزمايي آزمايشگاهي مي باشد عمل نمونه برداري بصورت تصادفي از بخش هاي مختلف دانشکده به صورتي که از هر بخش در دو مرحله 20 نمونه و در مجموع 120 نمونه از يونيت هاي مورد نظر گرفته شد. اثربخشي مواد ضد عفوني کننده بر روي باکتري هاي جدا شده به روش
Kirby Bauer صورت گرفت. اطلاعات در پرسشنامه وارد شده و با استفاده از نرم افزار SPSS و آزمون آماري Samples Paired T-test مورد آناليز قرار گرفت.
يافته ها: از مجموع 120 نمونه کشت داده شده در مجموع 98 مورد کشت مثبت (
81.6 درصد) و 22 مورد کشت منفي (18.4 درصد) بدست آمد. از 98 مورد کشت مثبت بدست آمده در مجموع 254 سويه و 14 گونه باکتري ايزوله گرديد که 72.1% باکتري گرم مثبت (183 سويه) و 27.9% (71 سويه) باکتري گرم منفي بود. موثرترين ماده ضدعفوني کننده بر روي سويه هاي پاتوژن دکونکس با ايجاد ميانگين قطر 18.62 ميليمتر و نيز آلپروسايد با ميانگين قطر 17.22 ميلي متر بودند.
نتيجه گيري: نتايج نشان داد که از بين 6 ماده ضدعفوني کننده مورد آزمايش دکونکس و آلپروسايد داراي اثربخشي بسيار خوب، سانوسيل و ژاول دوز نسبتا خوب بيب فورت متوسط، ميکروتن نسبتا ضعيف بوده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 221
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی