برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

نقش حمايتي ماما در پيشگيري از افسردگي پس از زايمان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

زمينه: با توجه به اثرات سوء افسردگي پس از زايمان بر ارتباط مادر و كودك و زن و شوهر اهميت شناسايي راه هاي عملي در پيشگيري از اين اختلال، ضروري به نظر مي رسد.
هدف: مطالعه به منظور تعيين نقش حمايتي ماما در پيشگيري از افسردگي پس از زايمان انجام شد.
مواد و روش ها: در اين مطالعه نيمه تجربي، 100 خانم اول را كه در سال 80 ـ 1379 جهت انجام زايمان به بيمارستان شهيد بهشتي اصفهان مراجعه نموده بودند، به روش تصادفي منظم به و گروه 50 نفري تقسيم شدند. گروه مورد، در روزهاي دوم و دهم بعد از زايمان تحت حمايت عاطفي ـ اطلاعاتي ماما قرار گرفتند و 45 روز بعد از زايمان با گروه شاهد از نظر افسردگي پس از زايمان به كمك آزمون ادينبورگ مقايسه شدند. داده ها با آزمون آماري 4 تجزيه و تحليل شدند.
يافته ها: ميانگين نمره افسردگي در گروه حمايت شده 4.79±9.44 و در گروه حمايت نشده 4.67±12.6 بود و تفاوت آماري معني داري با يكديگر داشتند (p=0.004).
نتيجه گيري: ارايه حمايت توسط ماما
افسردگي پس از زايمان را به ميزان قابل توجهي كاهش مي‌دهد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

حسن زهرایی، ر.، و فهامی، ف.، و احمدی، ز.، و بشردوست، ن.، و یزدانی، م. (1382). نقش حمایتی ماما در پیشگیری از افسردگی پس از زایمان. مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی قزوین, 7(1 (پیاپی 25)), 19-24. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=2458Vancouver : کپی

حسن زهرایی روشنک، فهامی فریبا، احمدی زهرا، بشردوست نصراله، یزدانی محسن. نقش حمایتی ماما در پیشگیری از افسردگی پس از زایمان. مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی قزوین. 1382 [cited 2021May15];7(1 (پیاپی 25)):19-24. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=2458IEEE : کپی

حسن زهرایی، ر.، فهامی، ف.، احمدی، ز.، بشردوست، ن.، یزدانی، م.، 1382. نقش حمایتی ماما در پیشگیری از افسردگی پس از زایمان. مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی قزوین, [online] 7(1 (پیاپی 25)), pp.19-24. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=2458. 

 
بازدید یکساله 139 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی