برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

اثر نانوذرات آهن صفر بر حذف ترکيبات آلي فرار از هوا با استفاده از بستر زئوليت اصلاح شده

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه مهندسی بهداشت محیط، دانشگاه علوم پزشکی ایران
 
چکیده: 

ترکيبات آلي فرار از جمله آلاينده هاي مضر براي سلامتي بشر و محيط زيست شناخته شده و برخي از آن ها عوارضي مانند سرطان زايي و جهش زايي را نشان داده اند. از اين رو امروزه اين ترکيبات کاربردهاي متعددي در محيط زندگي انسان و صنعت دارند، کنترل آلودگي محيط زندگي به اين ترکيبات ضرورت يافته است. در اين تحقيق استفاده از نانوذرات آهن صفر بر کارايي حذف ترکيبات آلي فرار در بستر زئوليت طبيعي بررسي شد.
زئوليت کلينوپتيلوليت پس از اصلاح اسيدي به منزله بستر استفاده و با نانوذرات آهن صفر با گستره اندازه 30-60 نانومتر پوشش داده شد. ترکيبات
BTX شامل بنزن، تولوئن و زايلن ها به منزله شاخص ترکيبات آلي فرار به کار برده شدند. نتايج به دست آمده نشان دهنده تفاوت معني دار در ميزان حذف آلاينده ها با و بدون استفاده از نانوذرات آهن بود (P-v=0.008)، به طوري که ميانگين حذف در زئوليت بدون نانوذره 43.31±24.84 و در زئوليت حاوي نانوذرات 83.83±1.3 درصد بود. استفاده از نانوذرات آهن موجب تجزيه کامل تر ترکيبات آلي فرار در اين مطالعه شد و بازده تجزيه کامل 57.82 درصد به دست آمد. طبق نتايج، استفاده از نانو ذرات آهن کارايي حذف ترکيبات آلي فرار در زئوليت را افزايش داده است و موجب تجزيه مقدار بيشتري از آلاينده ها در واحد حجم زئوليت مي شود به طوري که مقدار آلاينده هايي را که به طور کامل به دي اکسيد کربن تبديل مي شوند افزايش مي دهد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
بازدید یکساله 84 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی