برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1393 , دوره  12 , شماره  3 ; از صفحه 52 تا صفحه 57 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي برخي ويژگي هاي آکوستيک گفتار نوزاد مدار در مادران فارسي زبان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، تهران، ایران
 
چکیده: 

مقدمه و هدف: بزرگسالان هنگامي که با فرد ديگر صحبت مي کنند، وي‍‍‍‍ژگي هاي زباني شنونده را مد نظر مي گيرند. يک شکل کاملا واضح از تغييرات گفتار وابسته به شنونده، گفتار مادرانه يا نوزاد مدار است. گفتار نوزاد مدار خيلي آهسته تر و با جملات طولاني تر و مکث هايي است که در پايان عبارت روي مي دهند. بدون شک بارزترين ويژگي اين سبک گفتاري، مشخصه هاي اکوستيک آن است. هدف اين پژوهش بررسي ويژگي هاي اکوستيکي گفتار نوزاد مدار در زبان فارسي بود.
روش کار: صداي 30 مادر فارسي زبان که از نظر سن و ميزان تحصيلات و تعداد فرزندان با يکديگر مطابقت داده شده بودند در هنگام برقراري ارتباط با نوزادانشان و حين صحبت با يک فرد بزرگسال (گفتار بزرگسال مدار) ضبط شد. نمونه صدا با استفاده از نرم افزار
Praat مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت و ميانگين فرکانس پايه، دامنه فرکانس و تغييرپذيري فرکانس در گفتار نوزاد مدار و بزرگسال مدار مادران بررسي شدند.
نتايج: با استفاده از آزمون تي زوج، مشخص شد که ميانگين فرکانس پايه، دامنه فرکانس و وقفه صوتي در گفتار نوزاد مدار مادران با گفتار بزرگسال مدار آنها اختلاف معناداري دارند.
بحث و نتيجه گيري: نتايج نشان داد که مادران فارسي زبان در هنگام ارتباط با نوزادشان با صداي زيرتري صحبت مي کنند و دامنه فرکانسي بيشتري دارند که مي تواند تبيين کننده الگوي اغراق آميز و آهنگين گفتار نوزاد مدار در اين سبک باشد. نتايج نشان داد که در زبان فارسي نيز مانند زبان انگليسي، بزرگسالان در هنگام صحبت کردن با نوزادان، سبک گفتار خود را تغيير دهند. با پذيرش اين نتيجه مي توان به مجريان برنامه هاي کودکان، گفتاردرمانگران، کاردرمانگران و ساير افرادي که با کودکان سروکار دارند پيشنهاد داد که به منظور برقراري ارتباط و جلب توجه هرچه بهتر کودک و آموزش کودکان در مسير رشد، از سبک گفتار نوزاد مدار استفاده کنند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 132
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی