برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1393 , دوره  40 , شماره  2 ; از صفحه 463 تا صفحه 480 .
 
عنوان مقاله: 

استفاده از تصميم گيري چندمعياره مبتني بر تلفيق روش هاي DEMATEL و ANP در انتخاب مکان بهينه آرامستان ها (مطالعه موردي: اصفهان)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه مهندسی نقشه برداری، پردیس دانشکده‌های فنی، دانشگاه تهران
 
چکیده: 

امروزه شهر پويا شهري است که بتواند خدمات رساني مطلوبي را براي شهروندان ارائه دهد. آرامستان ها از جمله مراکز خدماتي محسوب مي شوند که رشد شهرنشيني و افزايش جمعيت، تکميل ظرفيت آن ها را به همراه داشته و برنامه ريزي جامع و از پيش تعيين شده براي مواجهه با اين بحران ضروري است. متاسفانه در شهرهاي ايران مطالعه و برنامه ريزي براي مواجهه با اين بحران وجود ندارد. از آنجا که امروزه رعايت استانداردهاي زيست محيطي يکي از اصول احداث تجهيزات و امکانات شهري و فراشهري است، در اين پژوهش با استفاده از تکنيک هاي تصميم گيري چندمعياره، که در تلفيق با GIS توانسته است به حل مسائل تصميم گيري فضايي کمک کند، مکان آرامستان جديدي براي اصفهان بر اساس معيارهاي زيست محيطي، اقتصادي و اجتماعي پيشنهاد شده است. معيارهاي موثر در مکانيابي آرامستان با استفاده از منابع و نظر کارشناسان شناسايي شده است. با توجه به اينکه تعيين ميزان تاثيرگذاري و تاثيرپذيري معيارها از يکديگر، آن ها را به دنياي واقعي نزديک تر مي کند، از روش ديمتل براي استخراج روابط اثرگذاري بين عوامل استفاده شد. نقشه حاصل از ديمتل براي مدل سازي ANP براي وزن دهي عوامل به کار گرفته شد. سپس، با استفاده از نتايج آن ها در محيط GIS نقشه هاي فازي وزن دار عوامل توليد شد. در نهايت با کمک عملگر گاماي فازي نقشه ها ترکيب شدند تا نتيجه به دست آمده از آن کاستي هاي روش جمع، که ساده ترين روش ترکيب نقشه هاست را بهبود دهد. مکان بهينه متناسب با شرايط زيست محيطي و اقتصادي- اجتماعي پيشنهاد شد. احداث آرامستان در اين مکان از انتشار آلودگي به شهر جلوگيري مي کند و پيشنهاد چند آرامستان به منظور جلوگيري از ترافيک در شهر است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

طاهری، م.، و عباس پور، ر.، و علوی پناه، س. (1393). استفاده از تصمیم گیری چندمعیاره مبتنی بر تلفیق روش های DEMATEL و ANP در انتخاب مکان بهینه آرامستان ها (مطالعه موردی: اصفهان). محیط شناسی, 40(2), 463-480. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=245691Vancouver : کپی

طاهری مرضیه، عباس پور رحیم علی، علوی پناه سیدکاظم. استفاده از تصمیم گیری چندمعیاره مبتنی بر تلفیق روش های DEMATEL و ANP در انتخاب مکان بهینه آرامستان ها (مطالعه موردی: اصفهان). محیط شناسی. 1393 [cited 2021May15];40(2):463-480. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=245691IEEE : کپی

طاهری، م.، عباس پور، ر.، علوی پناه، س.، 1393. استفاده از تصمیم گیری چندمعیاره مبتنی بر تلفیق روش های DEMATEL و ANP در انتخاب مکان بهینه آرامستان ها (مطالعه موردی: اصفهان). محیط شناسی, [online] 40(2), pp.463-480. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=245691. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 380 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی