برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1394 , دوره  3 , شماره  1 ; از صفحه 69 تا صفحه 77 .
 
عنوان مقاله: 

نقش کمال گرايي و ابعاد آن در پيش بيني رفتارهاي خوردن آشفته بين دانشجويان (رفتارهاى خوردن آشفته)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه آزاد اسلامى، واحد مشهد، باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان، مشهد، ایران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: پژوهش ها در حوزه کمال گرايي سعي کرده اند که رابطه منفي بين کمال گرايي و ابعادش را با زمينه هاي مختلف بهداشت و سلامت جسمي و رواني مورد بررسي قرار دهند. هدف از پژوهش حاضر، تعيين نقش کمال گرايي و ابعاد آن در پيش بيني رفتارهاي خوردن آشفته در ميان دانشجويان بود.
مواد و روش ها: اين مطالعه مقطعي بر روي 477 نفر از دانشجويان دانشگاه علامه طباطبائي که به روش نمونه گيري خوشه اي چندمرحله اي انتخاب شدند، انجام گرديد. شرکت کنندگان به پرسشنامه هاي خصوصيات جمعيت شناختي، کمال گرايي بشارت (1382) و رفتارهاي خوردن آشفته گارنر و همکاران (1982) پاسخ دادند. داده ها با استفاده از محاسبه ضريب همبستگي پيرسون و رگرسيون گام به گام تحليل شدند
.
يافته ها: بين کمال گرايي و ابعاد آن (خويشتن مدار، ديگرمدار و جامعه مدار) با رفتارهاي خوردن آشفته همبستگي مثبت معناداري وجود دارد (
p>0.01). يعني، هر چه کمال گرايي افزايش يابد، ميزان رفتارهاي خوردن آشفته در ميان دانشجويان نيز افزايش مي يافت. نتايج تحليل رگرسيون گام به گام نيز نشان داد که در تعامل بين ابعاد کمال گرايي، ابعاد کمال گرايي جامعه مدار و ديگرمدار به ترتيب 11% و 9% از واريانس رفتارهاي خوردن آشفته را به طور معناداري پيش بيني کردند (p>0.05).
نتيجه گيري: نتايج اين پژوهش حاکي از اهميت کمال گرايي و ابعاد آن در پيش بيني رفتارهاي خوردن آشفته است و اين عوامل مي توانند ميزان بالايي از تغييرپذيري اين رفتارها را تبيين نمايند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 122 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی