برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

ارتقاي کيفيت محيطي و رضايت مندي از زندگي در محلات جديد با اولويت بندي اقدامات بر اساس نظرهاي ساکنان (نمونه موردي: کاشان)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده شهرسازی، پردیس هنرهای زیبا، دانشگاه تهران
 
چکیده: 

رشد سريع جمعيت در بسياري از شهرهاي ايران سبب شده است که بسياري از محله هاي جديد به سرعت و براي تامين نياز مسکن شکل گيرند. پايين بودن کيفيت محله ها، مشکلات اجتماعي و زيست محيطي سبب شده است سطح رضايت مندي ساکنان از زندگي در اين محله ها پايين باشد. از آنجا که رضايت مندي از ابعاد و ويژگي هاي مختلف محله، بر کيفيت زندگي ساکنان تاثير گذار است، در اين مقاله شاخص هاي کيفيت محيطي به منزله مشخص کننده ويژگي هاي مختلف محله، مطالعه شدند. اين مقاله سعي دارد براي ارتقاي رضايت مندي از زندگي در محلات جديد، ابتدا با استفاده از شاخص هاي کيفيت محيطي در مقياس محله، مهم ترين عامل هايي را که در رضايت مندي از زندگي در محله تاثير گذار ند شناسايي و سپس اين شاخص ها را اولويت بندي کند تا پيشنهادهايي براي ارتقاي کيفيت اين محلات بدهد. شاخص هاي کيفيت محيطي مورد بررسي عبارت است از: کيفيت هاي کالبدي، ارتباطات اجتماعي، دسترسي به تاسيسات و تجهيزات شهري، هويت مکاني، سرزندگي، ايمني و امنيت. عامل هاي کيفيت محيطي استخراج شده از تحليل عاملي اکتشافي، به منزله متغير مستقل و رضايت مندي از زندگي در محله به منزله متغير وابسته در مدل رگرسيون چند متغيره خطي به کار گرفته شدند. نتايج اين مقاله نشان مي دهند که ارتباط مستقيمي بين رضايت مندي از زندگي در محله و کيفيت محيطي وجود دارد و شاخص هاي کيفيت محيطي در حدود 75 درصد از تغييرات رضايت مندي از زندگي در محله را تعريف مي کنند. يافته ها نشان مي دهند عوامل اجتماعي همچون هويت و روابط اجتماعي با ضريب 0.658 و سرزندگي فضاهاي محله با ضريب 0.435 مهم ترين عامل هاي تاثيرگذار بر رضايت مندي از زندگي در اين محلات بودند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

طبیبیان، م.، و منصوری، ی. (1392). ارتقای کیفیت محیطی و رضایت مندی از زندگی در محلات جدید با اولویت بندی اقدامات بر اساس نظرهای ساکنان (نمونه موردی: کاشان). محیط شناسی, 39(4 (پیاپی 68)), 1-16. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=245621Vancouver : کپی

طبیبیان منوچهر، منصوری یاسر. ارتقای کیفیت محیطی و رضایت مندی از زندگی در محلات جدید با اولویت بندی اقدامات بر اساس نظرهای ساکنان (نمونه موردی: کاشان). محیط شناسی. 1392 [cited 2021May13];39(4 (پیاپی 68)):1-16. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=245621IEEE : کپی

طبیبیان، م.، منصوری، ی.، 1392. ارتقای کیفیت محیطی و رضایت مندی از زندگی در محلات جدید با اولویت بندی اقدامات بر اساس نظرهای ساکنان (نمونه موردی: کاشان). محیط شناسی, [online] 39(4 (پیاپی 68)), pp.1-16. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=245621. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 370 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی