برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1393 , دوره  13 , شماره  1 ; از صفحه 18 تا صفحه 23 .
 
عنوان مقاله: 

ارزيابي خطاهاي روش تحقيق طرحهاي تحقيقاتي مصوب در معاونت تحقيقات دانشگاه علوم پزشکي همدان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه ایمونولوژی، دانشگاه علوم پزشکی همدان، همدان، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: طرح تحقيقاتي حاضر با هدف بررسي اهداف، فرضيات و روش تحقيق طرحهاي تحقيقاتي مصوب تفويض اختيار شده به واحدهاي مختلف دانشگاه علوم پزشکي همدان در سال 1386 و ارائه راهکار جهت ارتقاي کيفي آنها در آينده انجام گرفت.
روش کار: مطالعه به روش توصيفي مقطعي در سال 1387 بر روي 95 پروپوزال طرح هاي تحقيقاتي سال 1386 انجام و جهت بررسي از پرسشنامه خودساخته اي که به تاييد صاحب نظران دانشگاه رسيده بود، استفاده شد. پس از تکميل پرسشنامه براي هر طرح، داده ها با استفاده از نرم افزار
SPSS نسخه 16 مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت.
يافته ها: از نظر نوع مطالعه
62.1 درصد طرحها اپيدميولوژي، 12.6 درصد بنيادي، 9.5 درصد کارآزمائي باليني، 2.4 درصد تحقيقات در سيستم بهداشتي، 1.1 درصد توليدي و 10.5 درصد هم از انواع ديگر بوده اند. در 63.2 درصد از طرحها نوع آزمون آماري، 60 درصد روش تجزيه و تحليل داده ها، 30.5 درصد موارد رعايت اخلاق در پژوهش و در 27.4 درصد روش کار با جزئيات شرح داده نشده بودند. در 24.2 از طرحها نيز اهداف ويژه به درستي تنظيم نشده اند.
نتيجه گيري: با توجه به اينکه مهمترين قسمت هر طرح تحقيقاتي بخش طراحي تحقيق است لذا بنظر ميرسد پروپوزالهاي ارائه شده به شوراي پژوهشي دانشگاه بهتر است قبل از تصويب توسط کميته اي از متخصصين آمار و روش تحقيق مورد بررسي قرار بگيرند تا نواقص فوق که نتايج تحقيق را مخدوش مي سازند به حداقل تقليل يابند. بعلاوه معاونت محترم تحقيقات و فنآوري نيز در برگزاري کارگاهها و تنظيم جزوات آموزشي فعال تر از گذشته عمل نمايد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 90 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی