برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1394 , دوره  5 , شماره  14 ; از صفحه 161 تا صفحه 184 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي تاثير عوامل اجتماعي موثر بر ايجاد فاصله اجتماعي و ترس از جرم و ناهنجاري بين دو قوم کرد و لک در شهر کرمانشاه

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

اين مقاله تاثير عوامل اجتماعي بر ايجاد فاصله اجتماعي و تاثير آن ها با واسطه فاصله اجتماعي و بدون واسطه بر ايجاد ترس از جرم و نابهنجاري اجتماعي را بين دو قوم کرد (اکثريت) و لک (اقليت) در شهر کرمانشاه بررسي مي کند. چارچوب نظري مقاله بر نظريه هاي کنترل اجتماعي هيرشي، روابط جماعتي فرديناند تونيس، فاصله اجتماعي پارک و بي سازماني اجتماعي استوار است. روش اين مقاله توصيفي از نوع پيمايشي و ابزار گردآوري داده ها پرسشنامه است. به اين منظور تعداد 367 نفر از شهروندان کرد و لک 20 سال به بالاي ساکن شهر کرمانشاه مورد مصاحبه و پرسش قرار گرفتند. براي استخراج داده هاي به دست آمده از نرم افزار SPSS و از آمارهاي توصيفي و استنباطي براي توصيف و تحليل نتايج استفاده شد.
نتايج حاصل از ضريب همبستگي پيرسون نشان مي دهد متغيرهاي ميزان تعلق به محله (
r=-0.25)، ترس از جرم (r=0.34)، احساس ناامني (r=0.24) و باورهاي ديني (r=-0.37) با فاصله اجتماعي رابطه معنادار و مستقيمي دارند. بين احساس تعلق به محله (r=-0.33)، احساس ترس از ناامني (r=0.27) و باورهاي ديني (r=-0.44) با ترس از جرم در جامعه رابطه معنادار غيرمستقيم وجود دارد.
نتايج تحليل مسير نشان مي دهد باورهاي ديني با ضريب مسير (?=-0.23)، احساس ناامني (0.16=?) و احساس تعلق به محله (?=-0.18) به صورت مستقيم بر روي متغير فاصله اجتماعي و باورهاي ديني (?=-0.37)، احساس ناامني (?=0.21) و احساس تعلق به محله (?=-0.25) هرکدام به صورت مستقيم و غيرمستقيم با واسطه فاصله اجتماعي بر روي ترس از جرم تاثير دارند. نتايج کلي عبارت است از اينکه هرچه فاصله اجتماعي ساكنان يک محله بيش تر باشد، ناهنجاري هاي بيشتري را تجربه مي کنند و فاصله كلي اجتماعي در يك محله رابطه اي معناداري با ترس از جرم و ناهنجاري دارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 365 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی