برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1394 , دوره  41 , شماره  1 (73) ; از صفحه 143 تا صفحه 161 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي و تحليل مولفه هاي تاثيرگذار در ارتقاي کيفيت هاي محيطي با استفاده از تکنيک فرايند تحليل شبکه اي (ANP) (مطالعه موردي: سقز)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده علوم جغرافیایی، دانشگاه خوارزمی، تهران، ایران
 
چکیده: 

اين پژوهش با هدف سنجش و تحليل کيفيت محيط در واحد همسايگي و محله بر آن است با شناسايي و ارزيابي وضعيت کيفي مولفه هاي سازنده کيفيت در اين محيط هاي شهري، علاوه بر تعيين سطح کيفيت محيط در محدوده مطالعاتي به اولويت بندي مولفه هاي محيطي نامطلوب محيط موردنظر بپردازد؛ از اين رو بر مشترکات دو مبحث «توسعه پايدار محله اي» و «کيفيت محيط» تاکيد مي کند که دليل اين امر تدقيق بيشتر موضوع، با توجه به ميزان رضايت يا نارضايتي ساکنان از کيفيت محله است. پژوهش حاضر از نظر نوع، جزء تحقيقات «کاربردي» و از نظر روش، «توصيفي - تحليلي» با تاکيد بر «نگرش سيستمي» است. شيوه جمع آوري اطلاعات ميداني بر پايه بررسي هاي عيني محقق و تکميل پرسش نامه توسط ساکنان و مسوولان بوده است. مدل ارزيابي کيفيت محيط در قالب مولفه هاي «کالبدي - فضايي»، «اجتماعي - فرهنگي»، «اقتصادي»، «زيست محيطي» و «مديريتي - حکمروايي» به صورت سلسله مراتبي و ايجاد درخت ارزش با رويکرد بالا به پايين ايجاد شده است. به منظور ارزيابي نهايي و تحليل داده ها از فرايند تحليل شبکه اي (ANP) بهره گرفته شده است. نتايج تحليل نشان از آن دارد که محله شهرک دانشگاه با امتياز 0.305 داراي بالاترين کيفيت مطلوب نسبت به محله هاي ديگر و محله تپه مالان با 0.057 امتياز داراي پايين ترين مطلوبيت کيفيت است. از لحاظ تفاوت ابعاد کيفيتي در کل شهر، نتايج نشان مي دهد که خوشه «زيست محيطي» با وزن 0.364 در اولويت اول و خوشه «اقتصادي» با وزن 0.058، خوشه «مديريتي - حکمروايي» با وزن 0.041 با تفاوت آشکار در رده پنجم و ششم قرار گرفته اند. در نهايت علاوه بر معرفي معيارهايي براي سنجش پايداري محله هاي مورد مطالعه، فرايندي در پيش روي تصميم سازان و مديران شهري قرار گرفته است که به واسطه آن مي توانند به اولويت بندي اقدامات خود براي ارتقاي کيفيت هاي محيطي منطبق بر فرايند توسعه پايدار بپردازند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

ساسان پور، ف.، و موحد، ع.، و شماعی، ع.، و مصطفوی صاحب، س. (1394). بررسی و تحلیل مولفه های تاثیرگذار در ارتقای کیفیت های محیطی با استفاده از تکنیک فرایند تحلیل شبکه ای (ANP) (مطالعه موردی: سقز). محیط شناسی, 41(1 (73)), 143-161. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=245518Vancouver : کپی

ساسان پور فرزانه، موحد علی، شماعی علی، مصطفوی صاحب سوران. بررسی و تحلیل مولفه های تاثیرگذار در ارتقای کیفیت های محیطی با استفاده از تکنیک فرایند تحلیل شبکه ای (ANP) (مطالعه موردی: سقز). محیط شناسی. 1394 [cited 2021July27];41(1 (73)):143-161. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=245518IEEE : کپی

ساسان پور، ف.، موحد، ع.، شماعی، ع.، مصطفوی صاحب، س.، 1394. بررسی و تحلیل مولفه های تاثیرگذار در ارتقای کیفیت های محیطی با استفاده از تکنیک فرایند تحلیل شبکه ای (ANP) (مطالعه موردی: سقز). محیط شناسی, [online] 41(1 (73)), pp.143-161. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=245518. 

 
بازدید یکساله 137 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی