برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1393 , دوره  7 , شماره  27 ; از صفحه 55 تا صفحه 72 .
 
عنوان مقاله: 

ارزيابي ساختاري سيستم هاي جست و جوي يک پارچه به منظور ارائه يک الگوي ملي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه علم اطلاعات و دانش شناسی، دانشگاه اصفهان
 
چکیده: 

هدف: هدف از انجام اين پژوهش ارزيابي ساختاري سيستم هاي جست و جوي يک پارچه به منظور کمک در ايجاد و طراحي سيستم جست و جوي يک پارچه ملي است.
روش پژوهش: پژوهش حاضر پيمايشي – تحليلي، از نظر نوع کاربردي، و به روش ارزيابانه انجام شده است. جامعه آماري مورد بررسي در اين پژوهش سيستم هاي جست و جوي يک پارچه است که بر اساس روش نمونه گيري در دسترس دو سيستم جست و جوي يک پارچه ابسکو و سامون ديسکاوري سرويس انتخاب شدند. اطلاعات از طريق مشاهده مستقيم و مصاحبه سازمان يافته با مديران کارگزاران آن دو سيستم جست و جوي يک پارچه و بر اساس سياهه وارسي محقق ساخته که شامل معيارهاي لازم براي ارزيابي است، گردآوري شد. براي تجزيه و تحليل اطلاعات از روش هاي آمار توصيفي استفاده شد. بدين صورت که بر اساس معيارهاي مطرح شده در مقوله هاي کلي سياهه وارسي، در صورت دارا بودن آن معيار عدد يک و در صورت نداشتن عدد صفر لحاظ گرديد. اين ارزيابي با 144 مولفه در 9 مقوله کارآمدي جست وجو، قابليت نمايش، بازيابي، تعامل کاربر، معتبرسازي، سفارشي سازي رابط، طراحي رابط، استانداردها و پروتکل هاي ارتباطي و حمايت فروشنده انجام شده است
.
يافته ها: يافته هاي پژوهش نشان داد که ميزان مطابقت دو سيستم جست و جوي يک پارچه ابسکو و سامون ديسکاوري سرويس به ترتيب
93.05% و 81.94% مي باشد. بر اين اساس، سيستم جست و جوي يک پارچه ابسکو ديسکاوري سرويس بيشترين مطابقت را با معيارهاي ساختاري دارد.
نتيجه گيري: نتايج حاصل از ارزيابي ساختار دو سيستم جست و جوي يک پارچه ابسکو و سامون گوياي آن است که ساختار هر دو سيستم جست و جوي يک پارچه در حد مطلوبي است. ولي سيستم جست و جوي يک پارچه ابسکو مطابقت بيشتري با معيارهاي سياهه وارسي دارد. نتايج نهايي پژوهش نشانگر مدل ساختاري پيشنهادي يک سيستم جست و جوي يک پارچه است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 50 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی