برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1393 , دوره  7 , شماره  27 ; از صفحه 1 تا صفحه 16 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي رفتار مسيريابي مراجعين کتابخانه مرکزي دانشگاه تهران با استفاده از سيستم اطلاعات مکاني

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه آزاد اسلامی، واحد علوم و تحقیقات، گروه علوم کتابداری و اطلاع رسانی، تهران، ایران
 
چکیده: 

هدف: اين تحقيق با هدف شناخت رفتار مسيريابي کاربران از ورودي ساختمان کتابخانه با استفاده از مشاهده هدفمند و هم چنين شناخت پر ترددترين مسيرها براي تعيين مکان هاي بازاريابي خدمات در کتابخانه مرکزي دانشگاه تهران با استفاده از نرم افزار سيستم اطلاعات مکاني انجام شده است.
روش پژوهش: اين تحقيق با روش تجربي و با استفاده از يک سياهه وارسي از طريق مشاهده مستقيم مسيرهاي تردد مراجعين از درب ورودي طبقه هم کف و ورودي پله هاي طبقه اول، درکتابخانه مرکزي دانشگاه تهران انجام شده است. جامعه آماري پژوهش شامل کليه کاربران و مراجعه کنندگان کتابخانه مرکزي دانشگاه تهران بودند. به جاي نمونه گيري از خود کاربران، مدت زماني گردآوري داده ها نمونه گيري شده است. بعد از تحليل مسيرها و تعيين ميزان تردد در هر مسير مشخص با استفاده از نرم افزار آماري اس پي اس اس، اطلاعات وارد نرم افزار آرک جي آي اس شد و پايگاه اطلاعات مکاني مسيرهاي کاربران کتابخانه ايجاد شد و با استفاده از زبان ساخت يافته جست و جوي پايگاه داده جست و جوي پرترددترين مسيرها انجام و نقشه هايي از پلان کتابخانه که مسيرها بر روي آن مشخص شده بودند از نرم افزار استخراج گرديد
.
يافته ها: در اين تحقيق بيش از 360 مسير ورودي مشاهده شد، اما تنها 5 مسير مشخص توسط بيش از 50 درصد مراجعين هميشگي براي ورود به کتابخانه انتخاب شده بود. مسير «درب ورودي کتابخانه، سپس رفتن به طبقه اول از سمت پله هاي چپ»، با
25.7 درصد، به عنوان اولين مسير پرتردد و مسير «درب ورودي، مسوول کيف داري، کيفداري سمت راست و رفتن به طبقه اول از پله هاي سمت راست»، با 25.2 درصد، به عنوان دومين مسير پرتردد در طبقه هم کف کتابخانه شناخته شده است که بيش از 50 درصد ترددها را به خود اختصاص داده است. هم چنين مسير «ورودي طبقه اول به سالن ابوريحان»، با 34.4 درصد به عنوان اولين مسير پرتردد، مسير «ورودي طبقه اول، راهرو زيراکس، سالن علوم و فنون»، با 9.3 درصد به عنوان دومين مسير پرتردد و مسير «ورودي طبقه اول، راهرو زيراکس، تالار انفورماتيک»، با 9.1 درصد به عنوان سومين مسير پرتردد در طبقه اول ساختمان کتابخانه محسوب مي شود که بيش از 52 درصد ترددها را در طبقه اول به خود اختصاص داده است.
نتيجه گيري: با توجه به يافته ها، پرسنل کتابخانه مي توانند براي نقشه نگاري مسيرهاي پرطرفدار از سيستم اطلاعات مکاني استفاده کنند و با استفاده از نتايج آن در جهت تبليغات و بازاريابي بهتر خدمات و برنامه هاي کتابخانه عمل نمايند و سطح سهولت دستيابي به ناحيه ورودي کتابخانه جهت استفاده از منابع و خدماتي که ارائه مي شود، را افزايش دهند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 39 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی