برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1393 , دوره  5 , شماره  15 ; از صفحه 75 تا صفحه 82 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي مصرف نيکوتين بر وزن جنين و رشد هيپوکامپ در رتهاي نژاد ويستار

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* اتوبان تهران- کرج، کیلومتر 17، بعد از پیکان شهر، بلوار پژوهش، دانشکده کشاورزی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: ورود تنباکو به رحم از طريق کشيدن سيگار توسط مادر منجر به بيماري و مرگ و مير در جنينهاي انساني مي شود. نيکوتين با گيرنده هاي درون زاد در ريه و مغز ترکيب مي شود و در طي رشد و نمو جنيني منجر به تغييرات ساختاري در آنها مي شود از جمله اينکه منجر به دگرگوني در تنظيمات عصبي مي شود. تحقيق حاضر به منظور بررسي نقش نيکوتين بر روي رشد جنينهاي موشهاي بزرگ آزمايشگاهي است که شامل وزن جنينها و رشد مغزي آنها مي باشد.
مواد و روش ها: از موش هاي نژاد ويستار با وزن 300-250 گرم استفاده شد. بعد از بارداري، حيوانات به دو گروه (
=6n در هر گروه) کنترل و نيکوتين (0.3 mg/kg) به صورت محلول در آب تقسيم شدند. در روز نوزدهم بارداري، موش ها جراحي شدند. سپس جنين ها خارج گرديدند و پس از شستشو و اندازه گيري طول سري-دمي، آن ها با کوليس در فرمالين 10 درصد فيکس شدند. پس از طي مراحل پردازش، برش گيري و رنگ آميزي به روش H&E، نمونه هاي مطالعاتي تهيه و با استفاده از نرم افزار MOTIC و ميکروسکوپ نوري، تغييرات سطح مقطع هيپوکامپ مورد بررسي قرار گرفت. داده ها با نرم افزار SPSS 9.01 آناليز شد.
يافته ها: وزن جنينها در گروه نيکوتيني کاهش يافت. بعلاوه ضخامت لايه هاي هيپوکمپي نيز در گروه نيکوتيني نسبت به گروه کنترل تغييراتي را نشان داد.
نتيجه گيري: به نظر مي رسد که نيکوتين از راههاي مختلف بر رشد جنينها تاثير مي گذارد و بر رشد مغزي آنها اثر رشدي دارد
.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

آدینه، م.، و پاک پور، ب.، و اسلامی، ب.، و نواییان، م. (1393). بررسی مصرف نیکوتین بر وزن جنین و رشد هیپوکامپ در رتهای نژاد ویستار. تازه های بیوتکنولوژی سلولی مولکولی, 5(15), 75-82. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=245290Vancouver : کپی

آدینه مرضیه، پاک پور بهاره، اسلامی بهمن، نواییان مجید. بررسی مصرف نیکوتین بر وزن جنین و رشد هیپوکامپ در رتهای نژاد ویستار. تازه های بیوتکنولوژی سلولی مولکولی. 1393 [cited 2021September26];5(15):75-82. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=245290IEEE : کپی

آدینه، م.، پاک پور، ب.، اسلامی، ب.، نواییان، م.، 1393. بررسی مصرف نیکوتین بر وزن جنین و رشد هیپوکامپ در رتهای نژاد ویستار. تازه های بیوتکنولوژی سلولی مولکولی, [online] 5(15), pp.75-82. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=245290. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 104 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی