برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1393 , دوره  5 , شماره  15 ; از صفحه 51 تا صفحه 59 .
 
عنوان مقاله: 

توليد ادجوانت آرکئوزومي از ليپيدهاي قطبي غشايي با استفاده از کشت انبوه Methanobrevibacter smithii

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، پونک، به طرف حصارک، واحد علوم و تحقیقات، دانشگاه آزاد اسلامی، دانشکده علوم پایه، گروه زیست شناسی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: از جمله ادجوانت هايي که امروزه مورد توجه قرار گرفته اند و از ويژگي هاي اختصاصي فراواني برخوردارند ترکيباتي ليپوزومي با منشائي منحصر به فرد يعني آرکي ها (آرکي باکتري ها) مي باشند که تحت عنوان آرکئوزوم (Archaeosome) ناميده مي شوند. هدف از انجام اين مطالعه کشت انبوه آرکي Methanobrevibacter smithii در فرمانتور و سپس توليد ادجوانت آرکئوزومي از ليپيدهاي قطبي استخراج شده از توده سلولي حاصل و بررسي ويژگي هاي مختلف آرکئوزوم استخراج شده مي باشد.
مواد و روش ها: به منظور دستيابي به توده سلولي جهت استخراج ليپيدهاي آرکيايي
(Archaeal lipids)،Methanobrevibacter smithii (DSMZ 2375) در فرمانتور و تحت شرايط کنترل شده pH، دما و شرايط اتمسفري بي هوازي کشت داده شد. سپس ليپيدهاي قطبي آرکيايي با استفاده از ترکيب متانول، کلروفرم و آب استخراج گرديد و در مرحله بعد به واسطه آبدهي ليپيدهاي قطبي با بافر حاوي BSA ليپوزوم آرکيايي (آرکئوزوم) ساخته شد. آرکئوزوم ها به لحاظ عدم وجود آلودگي DNA و پروتيئن و مقدار آنتي ژن وارد شده در ساختمان آنها با استفاده از تکنيک هاي الکتروفورز بر روي ژل آگاروز، سنجش پروتئين به روش Lowry و با استفاده از دستگاه Picodrop و SDS-PAGE بررسي شدند.
يافته ها: نتايج به دست آمده از ارزيابي ليپيدهاي قطبي و آرکئوزوم هاي توليد شده نشان دهنده غلظت بالاي ليپيد، قرارگيري مناسب آنتي ژن درون آرکئوزوم ها و خلوص اين ليپوزوم ها مي باشد.
نتيجه گيري: ليپيدهاي استخراج شده با غلظت بالا و توليد کارآمد آرکئوزوم حاوي آنتي ژن با درجه خلوص بالا مي تواند در مطالعات آينده در زمينه تحقيقات واکسن به همراه آنتي ژن هاي مختلف به عنوان يک ترکيب ليپوزومي با پايداري بالا و ويژگي هاي بالقوه ادجوانتي به کار گرفته شود
.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 78 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی