برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1393 , دوره  5 , شماره  15 ; از صفحه 43 تا صفحه 49 .
 
عنوان مقاله: 

نانوذره پلي بوتيل سيانوآکريلات و داروهاي خانواده پلاتينوم: آخرين وضعيت

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، انستیتو پاستور ایران، بخش بیوتکنولوژی، پایلوت
 
چکیده: 

سابقه و هدف: داروي کربوپلاتين، از خانواده ترکيبات پلاتينيوم، جزء داروهاي ضدسرطان است. استفاده از اين دارو با عوارض جانبي همراه است. تجويز هدفمند و انتخابي منجر به کاهش عوارض جانبي داروها خواهد شد. اين امر مي تواند با استفاده از فناوري نانو محقق شود. در اين مطالعه داروي کربوپلاتين بر روي نانوذرات پلي بوتيل سيانوآکريلات بارگذاري شد و سپس خواص آن مورد ارزيابي قرار گرفت.
مواد و روش ها: از روش پليمريزاسيون امولسيوني جهت ساخت نانوذره حاوي دارو استفاده شد. جهت تعيين ميزان داروي بارگذاري شده در نانوذره، از روش اسپکتروفتومتري استفاده گرديد. بررسي هاي سايتوتوکسيسيتي کربوپلاتين آزاد و بارگذاري شده بر روي نانوذره با استفاده از آزمون
MTT بر روي رده سلولي MCF-7 صورت گرفت.
يافته ها: اندازه و پتانسيل زتاي نانوذرات حاوي دارو به ترتيب 319 نانومتر و 7- ميلي ولت محاسبه گشت. درصد بارگذاري داروي کربوپلاتين بر روي اين نانوذره 6 درصد تخمين زده شد. بررسي هاي سايتوتوکسيسيتي نشان داد که ميزان بقاء سلولي ناشي از کربوپلاتين و نانوذره حاوي کربوپلاتين در کم ترين غلظت يعني 20 ماکرومولار (
P<0.01) به ترتيب 80±0.6 درصد و 84±0.6 درصد و بيشترين غلظت 160 ماکرومولار (P<0.01) به ترتيب 44±0.5 درصد و 51±0.2 بر آورد شد.
نتيجه گيري: احتمالا به دليل بارگذاري پايين، ميزان سايتوتوکسيسيتي کربوپلاتين در حالت نانوذره نسبت به شکل آزاد کاهش يافت. مطالعات بيشتري نياز است تا نانوذره مناسب اين دارو با استفاده مونومر بوتيل سيانوآکريلات تهيه شود. در اين راستا استفاده از روش پليمريزاسيون ميني امولسيوني به عنوان يکي از روش هاي نامزد مي تواند قلمداد شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 41 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی