برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1393 , دوره  5 , شماره  15 ; از صفحه 21 تا صفحه 28 .
 
عنوان مقاله: 

بيان و خالص سازي ژن نوترکيب Cold sensitive Taq DNA polymerase در E.coli

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه زیست شناسی، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد تنکابن
 
چکیده: 

سابقه و هدف: آنزيم DNA پليمراز مقاوم به حرارت بعلت کاربرد آن در PCR و تحقيقات بيولوژي مولکولي توجه زيادي را به خود معطوف ساخته است و در نتيجه اهميت مطالعه روي  DNA پليمرازهاي مقاوم به حرارت مختلف را دو چندان نموده است. هدف از اين مطالعه سنجش عملکرد و ميزان توليد آنزيم DNA پليمراز حساس به سرما و مقاوم به حرارت توليد شده در ميزبان باکتريايي و خالص سازي سريع و ارزان آن مي باشد.
مواد و روش ها: بعد از سنتز ژن طراحي شده به صورت مصنوعي، کلونينگ آن به داخل وکتور
pET28a انجام شد. سپس پلاسميد حاوي ژن توليدکننده آنزيم Taq DNA polymerase به سويه E.coli BL21 انتقال يافت. در اين مطالعه از IPTG به عنوان القاءگر براي بيان ژن موردنظر استفاده شد. خالص سازي اوليه آنزيم توسط امواج اولتراسوند و در ادامه به وسيله شوک حرارتي در 72 درجه سانتي گراد و رسوب دهي ساير پروتئين هاي نامحلول به وسيله سانتريفوژ انجام گرديد. فعاليت و عملکرد Taq DNA polymerase توليد شده در مقايسه با آنزيم تجاري مورد بررسي قرار گرفت.
يافته ها:
Taq DNA polymerase مقاوم به حرارت و حساس به سرماي نوترکيب بيان شده در E.coli، برتري قابل توجه و عملکرد بهتري نسبت به آنزيم تجاري از نظر فعاليت و مقاومت در برابر حرارت نشان داده است.
نتيجه گيري: با توجه به اهميت و سطح کاربرد آنزيم
Taq DNA polymerase مقاوم به حرارت در مطالعات زيست شناسي مولکولي، روش مورد استفاده در توليد اين آنزيم، روشي کاربردي و مقرون به صرفه مي باشد. به علاوه، سهولت روش به کار گرفته شده و نيز صحت و دقت عمل آنزيم توليد شده، دليل مناسب و قابل قبولي براي توليد آزمايشگاهي و محلي آنزيم cold sensitive Taq DNA polymerase با خلوص بالا مي باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

گلیج، س.، و ناظمی، ع.، و جعفرپور، م. (1393). بیان و خالص سازی ژن نوترکیب Cold sensitive Taq DNA polymerase در E.coli. تازه های بیوتکنولوژی سلولی مولکولی, 5(15), 21-28. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=245271Vancouver : کپی

گلیج سمانه، ناظمی علی، جعفرپور مصطفی. بیان و خالص سازی ژن نوترکیب Cold sensitive Taq DNA polymerase در E.coli. تازه های بیوتکنولوژی سلولی مولکولی. 1393 [cited 2021May11];5(15):21-28. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=245271IEEE : کپی

گلیج، س.، ناظمی، ع.، جعفرپور، م.، 1393. بیان و خالص سازی ژن نوترکیب Cold sensitive Taq DNA polymerase در E.coli. تازه های بیوتکنولوژی سلولی مولکولی, [online] 5(15), pp.21-28. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=245271. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 110 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی