برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1393 , دوره  5 , شماره  4 ; از صفحه 379 تا صفحه 384 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي ايمونوهيستوشيميايي اثر هيپوتيروئيدي مادري در دوران بارداري و شيردهي بر تغييرات بيان لامينين در آلوئول هاي ريه نوزادان رت نژاد ويستار

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه فردوسی، دانشکده علوم پایه، مشهد، ایران
 
چکیده: 

هدف: در اين مطالعه سعي شده است با استفاده از مطالعات ايمونوهيستوشيمي، بررسي اثر هيپوتيروئيدي مادري بر تغييرات بيان لامينين در آلوئول هاي ريه نوزادان رت نژاد ويستار مورد بررسي قرار گيرد.
مواد و روش ها: در اين بررسي از رت هاي ماده باکره نژاد ويستار استفاده شد. رت هاي مادر در دو گروه تجربي (هيپوتيروئيد و هيپوتيروئيد تيمار شده با تيروکسين) و يک گروه کنترل (هر گروه شامل 12 رت) قرار گرفتند. در گروه هاي تجربي، رت ها 14 روز قبل از جفت گيري به ترتيب در معرض داروهاي ضدتيروئيدي پروپيل تيواوراسيل، با دوز 50 ميلي گرم و به طور هم زمان داروهاي پروپيل تيواوراسيل و لووتيروکسين، به ترتيب با دوزهاي 50 و 1ميلي گرم در هر ليتر آب آشاميدني قرار گرفتند. پس از 14 روز جهت اطمينان از تغييرات سطح هورمون ها، از رت هاي مادر تست خون گرفته و به آن ها اجازه جفت گيري داده شد. سپس از ريه نوزادان 10 روزه جهت انجام مطالعات ايمنوهيستوشيميايي نمونه برداري به عمل آمد.
نتايج: در آلوئول هاي ريه، در گروه هيپوتيروئيد کاهش معني داري در بيان لامينين (p=0.001) مشاهده شد، درحالي که گروه هيپوتيروئيد تيمار شده با تيروکسين تفاوت معني داري را نسبت به گروه کنترل نشان نداد.
نتيجه گيري: هورمون هاي تيروئيدي اثرات بسيار مهمي بر بيان لامينين و تکوين ريه دارند، به طوري که هيپوتيروئيدي مادري باعث کاهش قابل توجهي در بيان لامينين در آلوئول ها مي شود. بنابراين تغيير در ميزان طبيعي هورمون هاي تيروئيدي مادري مي تواند باعث تغييرات گسترده اي در تکوين آلوئول هاي ريه جنين و نوزاد شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

هوشمند، ز.، و عامریون، م.، و مهدوی شهری، ن.، و جلالی، م.، و نیک روش، م. (1393). بررسی ایمونوهیستوشیمیایی اثر هیپوتیروئیدی مادری در دوران بارداری و شیردهی بر تغییرات بیان لامینین در آلوئول های ریه نوزادان رت نژاد ویستار. سلول و بافت, 5(4), 379-384. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=245222Vancouver : کپی

هوشمند زهرا، عامریون مریم، مهدوی شهری ناصر، جلالی مهدی، نیک روش محمدرضا. بررسی ایمونوهیستوشیمیایی اثر هیپوتیروئیدی مادری در دوران بارداری و شیردهی بر تغییرات بیان لامینین در آلوئول های ریه نوزادان رت نژاد ویستار. سلول و بافت. 1393 [cited 2021May14];5(4):379-384. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=245222IEEE : کپی

هوشمند، ز.، عامریون، م.، مهدوی شهری، ن.، جلالی، م.، نیک روش، م.، 1393. بررسی ایمونوهیستوشیمیایی اثر هیپوتیروئیدی مادری در دوران بارداری و شیردهی بر تغییرات بیان لامینین در آلوئول های ریه نوزادان رت نژاد ویستار. سلول و بافت, [online] 5(4), pp.379-384. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=245222. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 57 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی