برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

صلح جهاني در نظام قانون مند

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه آزاد اسلامی، واحد تهران جنوب
 
چکیده: 

عملکرد مجمع عمومي و شوراي امنيت سازمان ملل متحد در راستاي مبارزه با تروريسم بين المللي و کمک هاي انسان دوستانه، ناشي از تحولاتي است که در مفهوم صلح پديد آمده است. تشکيل مراجع قضايي بين المللي که از قرن بيستم آغاز و در دهه پاياني آن به اوج خود رسيد، از اهميت بسيار والايي در نيل به صلح جهاني برخوردارند، امروزه تاسيس ديوان کيفري بين المللي را به ارمغان آورده که عامل محکمي در تضمين حق ملت ها در تعيين سرنوشت به شمار مي رود. ممنوعيت هرگونه توسل به زور خارج از مقررات منشور ملل متحد که منشاء آن به معاهده ممنوعيت جنگ در فاصله دو جنگ جهاني بر مي گردد، امروزه با وجود راه کارها و ساز و کارهاي بين المللي به خصوص سازمان هاي بين المللي دولتي و غيردولتي و گسترش تعداد و اختيارات آن ها در جهاني شدن نظام قانون مند بين المللي، سهم به سزائي را به خود اختصاص داده اند. تعهدات هر کشور در قبال جامعه بين المللي که موجبات هرچه بيشتر همبستگي بين کشورها را پديد آورده است از ديگر مواردي هستند که به آن ها پرداخته شده است.
در اين مقاله به بررسي ابعاد مختلف عوامل و فرايندهايي که مانع بروز مخاصمات مسلحانه مي گردد و هم چنين علل بروز آن ها پرداخته شده است. با تغييرات شگرف دنياي امروز مفهوم حاکميت ملي از نظام وستفاليايي به دولت ـ ملت و نتيجتا «ما مردم ملل متحد» گرايش روز افزوني دارد. در سال هاي اخير با گسترش هرچه بيشتر کنوانسيون هاي قانون ساز بين المللي به اين نتيجه مي رسيم که به هرنسبت مقررات حقوق بشري و توجه به نقش انسان ها بيشتر باشد، دست يابي به صلح پايدار آسان تر ميسر مي گردد
.
رعايت مقررات حقوق بين الملل به دنبال خود صلح و آرامش و تعالي را به جامعه انساني نويد مي دهد. رابطه حاکميت و قواعد آمره و اين که نقض هنجارهاي امري حقوق بشري منجر به نقض صلح مي شود با تبيين مفهوم صلح و نظام قانون مند جهاني و تاثيري که اين دو بر يک ديگر مي گذارند مورد تجزيه و تحليل قرارگرفته اند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 590 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی