برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مطالعه تطبيقي ماهيت حقوقي کارت هاي اعتباري در نظام هاي حقوقي ايران و آمريکا

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

در عرصه تجارت داخلي و بين المللي، کارت هاي اعتباري به عنوان ابزاري نوين در پرداخت الکترونيک به جايگاه ويژه اي دست يافته اند؛ لذا در جهت همگام بودن با تکنولوژي و استفاده بهينه از اين ابزار مي بايست نظام هاي حقوقي اسلامي نسبت به وضع قوانين مدون در اين زمينه اقداماتي جدي به عمل آورند. در اين مقاله با توجه به اين مطلب که عمده ترين مانع در شکل گيري و رواج کارت هاي اعتباري بين المللي در نظام حقوقي جمهوري اسلامي ايران، مغايرت قوانين مربوط به کارت هاي مذکور با قوانين فقهي اسلامي ربا است، لذا در بدو امر به کليات مساله پرداخته و پس از ذکر مزايا و منافع ذي نفعان کارت هاي اعتباري، ماهيت حقوقي معامله با کارت هاي موصوف بيان مي گردد و با بررسي کلي کارت هاي اعتباري در ايران و کشورهاي انگلوساکسون، راهکارهايي در اين خصوص ارائه مي شود.
نتايج کلي تحقيق بيانگر آن است که در ايالات متحده آمريکا، در قوانيني که توسط هيات مديره فدرال رزرو (بانک مرکزي ايالات متحده) وضع شده است و ناظر بر وام هاي بانکي و قرارداد وام در حقوق امروزي است، قرارداد کارت هاي اعتباري، در قالب عقد قرض (وام) بيان گرديده است و در حال حاضر در ايران قانون مدون و متحدالشکلي که ناظر بر فعاليت هاي بانک هاي خصوصي و دولتي باشد، وجود ندارد که همين امر منجر به بروز مسائل و مشکلات عديده اي در استفاده از اينگونه کارت ها گرديده است؛ لذا در جهت رفع موانع موجود مي توان بر اساس اصل آزادي اراده، با محصور کردن قراردادهاي مربوطه در قالب ماده 10 قانون مدني و تعيين ميزان سود و اقساط از پيش تعيين شده در زمان انعقاد قراردادها، علاوه بر رعايت قواعد و اصول فقهي و حقوقي گامي ديگر در جهت توسعه تجارت الکترونيک در کشور برداشت.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

زارع، ع.، و الفت پور، ث. (1388). مطالعه تطبیقی ماهیت حقوقی کارت های اعتباری در نظام های حقوقی ایران و آمریکا. تحقیقات حقوق خصوصی و کیفری (دانشنامه حقوق و سیاست), 5(12), 73-98. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=245128Vancouver : کپی

زارع علی، الفت پور ثمر. مطالعه تطبیقی ماهیت حقوقی کارت های اعتباری در نظام های حقوقی ایران و آمریکا. تحقیقات حقوق خصوصی و کیفری (دانشنامه حقوق و سیاست). 1388 [cited 2021May14];5(12):73-98. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=245128IEEE : کپی

زارع، ع.، الفت پور، ث.، 1388. مطالعه تطبیقی ماهیت حقوقی کارت های اعتباری در نظام های حقوقی ایران و آمریکا. تحقیقات حقوق خصوصی و کیفری (دانشنامه حقوق و سیاست), [online] 5(12), pp.73-98. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=245128. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 187 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی