برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1393 , دوره  4 , شماره  13 ; از صفحه 49 تا صفحه 64 .
 
عنوان مقاله: 

اثر فناوري اطلاعات و ارتباطات بر کاهش فقر (مطالعه موردي 13 کشور منتخب)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه آزاد، واحد علوم و تحقیقات تهران
 
چکیده: 

فناوري اطلاعات و ارتباطات (فاوا) از دهه 1990 به بعد تاثيرات مستقيم و غيرمستقيم خود را در زمينه هاي اقتصادي، فرهنگي و سياسي کشورهاي مختلف نشان داد. مطالعات بسياري از ابعاد تاثيرگذاري فاوا بر عملکرد متغييرهاي گوناگون اقتصادي صورت گرفته است اما هدفي که ما در اين مقاله به دنبال آن هستيم اثرگذاري فاوا بر جنبه هاي غيراقتصادي چون فقر يا توسعه انساني است که با پي بردن به اهميت اين تاثيرگذاري مي توان به اهداف بلندمدتي که سياست بسياري از کشورهاي در حال توسعه در ريشه کن نمودن فقر است دست يابيم. با توجه به هدف مقاله که در پي بررسي اثر فناوري اطلاعات و ارتباطات بر کاهش فقر مي باشد، قلمرو تحقيق مطالعه بدليل همگن بودن برخي زيرساخت ها از 13 کشور در حال توسعه اي چون ايران، بنگلادش، برزيل، مصر، هند، تايلند، مالزي، فيليپين، پاناما، پاکستان، سنگال، اندونزي و ترکيه مي باشد که براي دوره زماني 2008-1995 با استفاده از روش داده هاي تلفيقي (پانل ديتا) ارزيابي گرديده است .
در برآورد الگوي تجربي اثر فاوا بر کاهش فقر کشورهاي مورد بحث از اجزاي شاخص
ICT چون تعداد خطوط تلفن ثابت، تعداد خطوط تلفن همراه و تعداد کامپيوترهاي شخصي هر کدام به ازاي هر 100 نفر و همچنين ميزان سرمايه گذاري در فاوا در کنار شاخص توسعه انساني(HDI) بر روي شاخص فقر انساني (HPI) مبيين وجود يک رابطه معني دار و قوي دارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

معمارنژاد، ع.، و تقوی اول، م. (1393). اثر فناوری اطلاعات و ارتباطات بر کاهش فقر (مطالعه موردی 13 کشور منتخب). اقتصاد کاربردی, 4(13), 49-64. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=244916Vancouver : کپی

معمارنژاد عباس، تقوی اول محمدعلی. اثر فناوری اطلاعات و ارتباطات بر کاهش فقر (مطالعه موردی 13 کشور منتخب). اقتصاد کاربردی. 1393 [cited 2021May12];4(13):49-64. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=244916IEEE : کپی

معمارنژاد، ع.، تقوی اول، م.، 1393. اثر فناوری اطلاعات و ارتباطات بر کاهش فقر (مطالعه موردی 13 کشور منتخب). اقتصاد کاربردی, [online] 4(13), pp.49-64. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=244916. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 260 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی