برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1392 , دوره  7 , شماره  22 ; از صفحه 53 تا صفحه 69 .
 
عنوان مقاله: 

ارائه مدل مديريتي مطلوب به منظور ساماندهي کودکان کار و خيابان (مطالعه موردي: شهر تهران)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه آزاد اسلامی، واحد علوم و تحقیقات تهران
 
چکیده: 

مقدمه و هدف پژوهش: در اين مقاله به ارائه مدل مديريتي مطلوب جهت ساماندهي کودکان کار و خيابان شهر تهران پرداخته شده است. مساله ساماندهي کودکان کار و خيابان از جمله موضوعاتي است که در سال هاي اخير توجه بسياري از سازمان هايي که در حوزه اجتماعي فعاليت مي کنند را به خود جلب نموده است. در اينجا به بررسي نقاط قوت و ضعف سازمان هاي فعال در اين حوزه پرداخته شده و تلاش مي شود تا با بررسي پتانسيل سازمان هاي مختلف، تقسيم کار مناسبي بين اين سازمان ها صورت گيرد.
روش پژوهش: چارچوب نظري با استفاده از مطالعه تطبيقي نمونه هاي موفق در ساير کشورها طراحي شده است. اين چارچوب بر پايه الگوي جامع مديريت استراتژيک و رويکرد ماتريسي طراحي شده و شامل سه مرحله اصلي سياست گذاري، اجرا و نظارت و کنترل مي باشد که ماموريت و وظايف هر يک از سازمان ها در هر يک از اين مراحل مشخص شده است. براي اعتبار بخشي به يافته ها از نظرات جامعه صاحب نظران شامل مديران، کارشناسان و مددکاران اجتماعي در سازمان هاي مددکاري اجتماعي و سامان دهي کودکان کار و خيابان شهر تهران بوده اند و به روش تصادفي انتخاب شده اند استفاده شده است. در فاز اول که هدف آن شناسايي راهکارها بوده است، با استفاده از روش نمونه گيري قضاوتي نمونه 15 نفري انتخاب شد و در فاز دوم که هدف از آن تاييد راهکارها بوده از روش نمونه گيري تصادفي استفاده شده و 31 نفر انتخاب شدند.
يافته ها: يافته ها نشان مي دهد که برنامه ريزي و نظارت به عنوان مهم ترين مولفه با ميانگين رتبه 2.68 و پس از آن واگذاري به سازمان هاي مردم نهاد با ميانگين رتبه 2.55 در رتبه دوم قرار دارند که مهم ترين مولفه ها براي مديريت مطلوب و ساماندهي کودکان کار و خيابان شهر تهران هستند.
نتيجه گيري: بر مبناي يافته ها، پيشنهادهايي براي بهبود وضعيت سامان دهي کودکان کار و خيابان شهر تهران ارائه شده و مدل تقسيم کار پيشنهادي بر پايه الگوي جامع مديريت استراتژيک و رويکرد ماتريسي طراحي شده و شامل سه مرحله اصلي سياست گذاري، اجرا و نظارت و کنترل مي باشد که ماموريت و وظايف هر يک از سازمان ها در هر يک از اين مراحل مشخص شده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 268 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی