برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1393 , دوره  8 , شماره  24 ; از صفحه 37 تا صفحه 52 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي سياست هاي فرهنگي ايران و ايتاليا در حوزه صنايع فرهنگي، گردشگري و هنرهاي نمايشي با رويکرد تطبيقي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان، واحد علوم و تحقیقات، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، ایران
 
چکیده: 

مقدمه و هدف پژوهش: امروزه مديريت فرهنگي بدون توجه به سياست هاي فرهنگي ساير كشورها و ميزان تاثير آن بر فرهنگ بومي و ناديده انگاشتن شرايط محيطي رويكردي استراتژيک نبوده و هرگز نمي توان از اين طريق به اهداف غايي فرهنگي دسترسي پيدا كرد. آنچه در اين تحقيق مورد نظر است اشاره به همپوشاني و تشابهات فرهنگي دو كشور ايران و ايتاليا است كه هر دو از تاريخ و پيشينه فرهنگي چندين هزار ساله برخوردار هستند.
روش پژوهش: روش انجام اين پژوهش «تحليل محتوا» است. واحد ثبت براي تحليل محتوايي، موضوع و اهداف و براي تحليل واژگاني، كلمه هست. از فيش برگه براي جمع آوري اطلاعات و از سياهه وارسي جهت ثبت و ضبط، مقايسه و ارزيابي استفاده شد. روش گرد آوري اطلاعات پژوهش به صورت كتابخانه اي در بين اسناد و مدارک مرتبط کليه سياست هاي اتخاذ شده در بخش فرهنگي و گردشگري دو کشور ايران و ايتاليا به عنوان جامعه آماري است.
يافته هاي پژوهش: به طورکلي با نگاهي به سياست هاي کلي فرهنگي ايران و ايتاليا مشخص مي شود که ايران داراي 5 هدف کلي سياست فرهنگي مي باشد که در کل 25 راهکار عمومي و 7 راهکار عملي براي رسيدن به آن ها پيش بيني شده است؛ و ايتاليا داراي 6 هدف کلي سياست فرهنگي مي باشد که در کل 38 راهکار عمومي و 23 راهکار عملي براي رسيدن به آن ها پيش بيني شده است. در اين پژوهش در چهار حوضه محتواي سياست هاي فرهنگي، صنايع فرهنگي، گردشگري و هنرهاي نمايشي اين راهکارهاي عمومي و عملي مقايسه شده است.
نتيجه گيري: نتايج پژوهش نشان مي دهد که دو کشور ايران و ايتاليا در چهار حوضه محتواي سياست هاي فرهنگي، صنايع فرهنگي، گردشگري و هنرهاي نمايشي و از نظر اصول و سياست هاي کلي داراي همپوشاني و تطابق بالايي هستند و در زمينه راهکارهاي عملي با هم تفاوت زياد داشته و در بسياري از موارد نزديکي در اين زمينه ها متوسط و کمتر از متوسط است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

سیدعلوی، س.، و بهجت، ا. (1393). بررسی سیاست های فرهنگی ایران و ایتالیا در حوزه صنایع فرهنگی, گردشگری و هنرهای نمایشی با رویکرد تطبیقی. مدیریت فرهنگی, 8(24), 37-52. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=244830Vancouver : کپی

سیدعلوی سیدمحمد، بهجت ابوالفضل. بررسی سیاست های فرهنگی ایران و ایتالیا در حوزه صنایع فرهنگی, گردشگری و هنرهای نمایشی با رویکرد تطبیقی. مدیریت فرهنگی. 1393 [cited 2021May13];8(24):37-52. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=244830IEEE : کپی

سیدعلوی، س.، بهجت، ا.، 1393. بررسی سیاست های فرهنگی ایران و ایتالیا در حوزه صنایع فرهنگی, گردشگری و هنرهای نمایشی با رویکرد تطبیقی. مدیریت فرهنگی, [online] 8(24), pp.37-52. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=244830. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 283 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی