برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1393 , دوره  3 , شماره  3 ; از صفحه 68 تا صفحه 77 .
 
عنوان مقاله: 

انگيزه هاي کارآفرينانه درک شده توسط پرستاران کارآفرين ايراني: يک مطالعه کيفي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه پرستاری، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد خوراسگان، اصفهان، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: جهت پاسخ گويي به نيازهاي روزافزون و نوپديد مردم در بخش سلامت، ضروري است تا پرستاران دامنه کاري خود را از بيمارستان به جامعه توسعه داده و جهت ارائه نقش هاي کارآفريني در سطوح مختلف مراقبتي آماده شوند. بي شک انتخاب مسير کارآفريني و به دنبال آن خطر کردن، تحمل ابهام و رويارويي با انواع موانع و مشکلات، نياز به انگيزه ها و محرک هاي قوي دارد.
هدف: مطالعه حاضر با هدف توصيف انگيزه هاي کارآفرينانه درک شده توسط پرستاران کارآفرين ايراني انجام گرديد.
مواد و روش ها: اين مطالعه يک تحقيق کيفي بود که بين سال هاي 1392- 93 انجام شد و در آن از روش آناليز محتواي گرانهايم و لاندمن (2004) براي جمع آوري و آناليز داده ها استفاده شد. 13 پرستار کارآفرين به صورت هدفمند انتخاب شده و داده ها توسط مصاحبه هاي بدون ساختار جمع آوري گرديد.
يافته ها: در نتيجه تجزيه و تحليل داده ها، پنج تم اصلي شامل ارتقاء حرفه اي، خدمت رساني به جامعه، دستاوردهاي معنوي، کسب درآمد بيشتر و اشتغال زايي به دست آمد.
نتيجه گيري: يافته هاي پژوهش نشان مي دهد که پرستاران براي ورود به کارآفريني پرستاري و رويارويي با چالش ها و مشکلات آن، به انگيزه هاي والايي نظير ارتقاء حرفه اي، خدمت رساني به جامعه و دستاوردهاي معنوي نياز دارند. از يافته هاي اين پژوهش مي توان جهت آشنايي پرستاران و دانشجويان پرستاري با انگيزه هاي پرستاران کارآفرين و تقويت گرايش آنها به کارآفريني در حوزه سلامت استفاده نمود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 188
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی