برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مقايسه پيامدهاي جراحي برداشتن کيسه صفرا به روش لاپاروسکوپي با يک پورت و چهار پورت

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه جراحی عمومی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی تبریز، تبریز، ایران
 
چکیده: 

زمينه و اهداف: با پيشرفت سريع تکنولوژي پزشکي و ساخت ابزارهاي جديد در طي 30 سال گذشته دامنه عملياتي لاپاروسکوپي بسيار گسترش يافته است. در واقع تکنيک هاي جديد لاپاروسکوپي، در جهت کاهش آسيب وارده به بيماران، کاهش درد بعد از عمل و بهبود بسياري از پارامترهاي ديگر است.
مواد و روش ها: در يک مطالعه کارآزمايي باليني، 60 بيمار کانديد کله سيستکتومي لاپاروسکوپيک که شرايط ورود به مطالعه را داشتند، در قالب دو گروه (گروه مداخله: با استفاده از يک پورت، گروه شاهد: با استفاده از چهار پورت) از نظر پيامدهاي دو روش جراحي مانند شدت درد بعد از عمل، مدت زمان بستري در بيمارستان مورد مقايسه قرار گرفتند.
يافته ها: در کل، 58 نفر (
96.7 درصد) از بيماران زن و تنها 2 نفر (3.3 درصد) مرد بودند. ميانگين سني کل بيماران، 11.9±47.2 سال بود که در محدوده سني 70-29 سال قرار داشتند. بررسي نتايج نشان داد که شدت درد در هر دو گروه کاهش پيدا کرده است (0.001>P)، ولي تغييرات کاهش درد در دو گروه از لحاظ آماري معني دار نمي باشد (0.12=P). متوسط زمان بستري در بيمارستان هم در گروه A، 2.9±0.5 روز و در گروه B، 2.6±0.6 روز بود که تفاوت آن به لحاظ آماري معني دار بود (0.03=P).
نتيجه گيري: با توجه به بالا بودن روزهاي بستري، مدت زمان عمل و استفاده از مسکن جهت کنترل درد در گروه کله سيستکتومي لاپاروسکوپيک تک پورته به نظر مي رسد اين روش چندان ارجحيتي نسبت به روش استاندارد چهار پورتي ندارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

بربند، ع.، و سروش، م.، و قوجازاده، م.، و شیخ داوودی، ن. (1392). مقایسه پیامدهای جراحی برداشتن کیسه صفرا به روش لاپاروسکوپی با یک پورت و چهار پورت. مجله پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تبریز, 35(3), 26-31. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=244558Vancouver : کپی

بربند علیرضا، سروش محمد، قوجازاده مرتضی، شیخ داوودی نگار. مقایسه پیامدهای جراحی برداشتن کیسه صفرا به روش لاپاروسکوپی با یک پورت و چهار پورت. مجله پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تبریز. 1392 [cited 2021May08];35(3):26-31. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=244558IEEE : کپی

بربند، ع.، سروش، م.، قوجازاده، م.، شیخ داوودی، ن.، 1392. مقایسه پیامدهای جراحی برداشتن کیسه صفرا به روش لاپاروسکوپی با یک پورت و چهار پورت. مجله پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تبریز, [online] 35(3), pp.26-31. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=244558. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 55 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی