برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1394 , دوره  5 , شماره  17 ; از صفحه 147 تا صفحه 174 .
 
عنوان مقاله: 

عنوان فارسي: حسن و قبح ذاتي و عقلي در آينه نقد و اثبات کلامي (عنوان عربي: الحسن و القبح الذاتيين و العقليين في منظور علم الکلام نقدا و اثباتا)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

چکيده فارسي:
از گذشته تاکنون حسن و قبح ذاتي و عقلي به عنوان موضوع و قاعده اي مهم و بنيادين در کلام اسلامي مطرح بوده است. جريان و تاثير اين قاعده در حوزه هاي عقيدتي، اخلاقي، فقهي و سياسي موجب شده تا متفکران اسلامي در قالب دو گروه عدليه و اشاعره، در صدد اثبات و نقد آن برآيند. عدليه بر«ذاتي» و «عقلي» بودن حسن و قبح برخي افعال و اشاعره بر «الهي» و «شرعي» بودن آنها استدلال نموده اند، عدليه با تمسک به دلائلي از جمله: بداهت و ذاتي بودن حسن و قبح، اقرار منکرين شرايع آسماني در مقابل اشاعره مبني بر تغير حسن و قبح، محدوديت و تکليف خداوند وغيره به نقد يکديگر پرداخته اند. پژوهش حاضر با روش توصيفي و تحليلي دو ديدگاه را به صورت نقد و اثبات بيان نموده و نظريه «حسن و قبح ذاتي و عقلي» را اثبات مي نمايد و عمده انحراف اشاعره را ضعف در خداشناسي، تحليل غلط آيات قرآن، خلط بين مسائل و تعارضات، کنار نهادن عقل سليم و مسائل سياسي دانسته است.

چکيده عربي:
من العصور القديمه الي الآن مساله الحسن و القبح الذاتيين و العقليين کانت موضوعا و قاعده مهمه و اساسيه في علم الکلام. هذا التيار و تاثيره في الحقول العقائيديه و الاخلاقيه و الفقهيه و السياسيه سبب بان المفکرين الاسلاميين اقدموا علي اثبات او ردها في اطار العدليه و الاشاعره استدلت العدليه علي ان بعض الافعال الالهيه تجري وفق الحسن و القبح الذاتيين و العقليين خلاف الاشاعره بانهم استدلوا علي ان تکون تلک الافعال موافقا للحسن و للقبح الشرعيين. ادله العدليه: 1- الحسن و القبح الذاتيين من الامور البديهيه، 2- اقرار منکري الشرايع السماويه، ادله الاشاعره: 1- تغير الحسن و القبح، 2- المحدوديه، ب هذا الادله المطروحه من طرفين اقام احدهما علي رد طرف الآخر. تفيد هذه الدراسه التوصيفيه و التحليليه، هاتين الرايتين و بصدد اثبات نظريه الحسن و القبح الذاتيين و العقليين.کذالک اثبتت هذه الدراسه لزله الاشاعره ادله اساسيه منها ضعف التوحيد، اساعه، التاويل في تفسير آيات القرآن، اختلاط و التعارض بين المسائل، عدم الاستخدام من العقل سليم و الشوون السياسيه.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
Cite:
APA : کپی

وحدانی فر، ه.، و خسروپناه، ع. (1394). عنوان فارسی: حسن و قبح ذاتی و عقلی در آینه نقد و اثبات کلامی (عنوان عربی: الحسن و القبح الذاتیین و العقلیین فی منظور علم الکلام نقدا و اثباتا). پژوهش های اعتقادی کلامی (علوم اسلامی), 5(17), 147-174. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=244147Vancouver : کپی

وحدانی فر هادی، خسروپناه عبدالحسین. عنوان فارسی: حسن و قبح ذاتی و عقلی در آینه نقد و اثبات کلامی (عنوان عربی: الحسن و القبح الذاتیین و العقلیین فی منظور علم الکلام نقدا و اثباتا). پژوهش های اعتقادی کلامی (علوم اسلامی). 1394 [cited 2021April15];5(17):147-174. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=244147IEEE : کپی

وحدانی فر، ه.، خسروپناه، ع.، 1394. عنوان فارسی: حسن و قبح ذاتی و عقلی در آینه نقد و اثبات کلامی (عنوان عربی: الحسن و القبح الذاتیین و العقلیین فی منظور علم الکلام نقدا و اثباتا). پژوهش های اعتقادی کلامی (علوم اسلامی), [online] 5(17), pp.147-174. Available at: <https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=244147>. 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 197 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی