برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
آذر و دي 1392 , دوره  35 , شماره  5 ; از صفحه 16 تا صفحه 19 .
 
عنوان مقاله: 

ازوفاژکتومي ترانس هياتال لاپاراسکوپيک در بيماران مبتلا به کانسر قسمت تحتاني مري- تجربه جديد

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه جراحی عمومی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی تبریز، تبریز، ایران
 
چکیده: 

زمينه و اهداف: از حدود سال 1991 ازوفاژکتومي لاپاراسکوپيک به صورت موردي گزارش شده بود، اما ارسال 2000 تمايل به انجام ازوفاژکتومي لاپاراسکوپيک بيشتر شده است. ازوفاژکتومي به روش کمتر تهاجمي به دو صورت ازوفاژکتومي لاپاراسکوپيک ترانس هياتال بعلاوه برش گردني و يا به صورت آزادسازي لاپاراسکوپيک معده بعلاوه آزادسازي مري با توراکوسکوپ انجام مي شود.
مواد و روش ها: از مرداد 1390 در بخش توراکس دانشگاه علوم پزشکي تبريز، کار بر روي لاپاراسکوپي کانسر مري شروع شد. بيماران انتخاب شده کانسر
1.3 ديستال مري بدون متاستاز و بدون تهاجم به بافت هاي مجاور داشتند و هيچ منعي براي جراحي و لاپاراسکوپي نداشتند. تا شهريور 1391 يازده مورد ازوفاژکتومي ترانس هياتال لاپاراسکوپيک انجام شد.
يافته ها: متوسط سن بيماران
65.7±9.1 سال بود. 7 نفر از بيماران مرد و 4 نفر زن بودند. طول مدت جراحي به طور متوسط 240±154 دقيقه، طول مدت بستري در واحد مراقبتهاي ويژه به طور متوسط 2.72±1.95 روز و طول مدت بستري در بيمارستان به طور متوسط 10.55±4.80 روز بود. در يک بيمار نشت آناستوموز گردني و در يک بيمار نيز پنوموني بدنبال جراحي رخ داد که با درمان داروئي بهبود يافتند. تغذيه دهاني از روز سوم بعد از عمل شروع شده بود. هيچ مورد مورتاليته ديده نشد.
نتيجه گيري: نتايج کوتاه مدت اولين سري ازوفاژکتومي ترانس هياتال لاپاراسکوپيک در بخش ما در مقايسه با نتايج ساير منابع از نظر مورتاليته و موربيديتي قابل قبول است. اين نتايج ما را بر آن داشته است که با حفظ حرمت انساني و با تجربه اندوزي بيشتر اين روش را بيشتر توسعه دهيم.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 300 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی