برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي بيان ايزوفورم اندوتليالي آنزيم سنتز کننده نيتريک اکسايد در لوله فالوپ در زمان بارداري ترم

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه بیولوژی و علوم تشریح، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران
 
چکیده: 

زمينه و اهداف: نيتريک اکسايد مولکول پيام رساني است که به وسيله عملکرد آنزيم سنتزکننده نيتريک اکسايد (eNOS)، توليد مي شود و در تنظيم تعداد زيادي از وقايع توليد مثلي که در لوله فالوپ اتفاق مي افتد مشارکت دارد. هدف از اين مطالعه بررسي بيان eNOS، در سلول هاي مژک دار و ترشحي اپيتليوم لومينال لوله فالوپ و تغييرات آن در هنگام زايمان مي باشد.
مواد و روش ها: در اين مطالعه موردي- شاهدي تعداد 20 نمونه از بافت لوله هاي فالوپ دو گروه از زنان شامل: 10 نمونه از زنان غير حامله که در فاز لوتئال از چرخه قاعدگي بودند و 10 نمونه از زنان حامله سالم ترم، در هنگام زايمان به دست آمد. سپس نمونه ها در فرمالين 10% فيکس شده و مقاطع پارافيني تهيه شده، مورد ارزيابي ايمونوهيستوشيمي قرار گرفتند.
يافته ها: مکان يابي پروتئين
eNOS در سلول هاي ترشحي و مژه دار اپيتليوم لومينال در هر دو گروه مشاهده گرديد. با اين حال، بيان پروتئين eNOS در سلول هاي عضله صاف هيچکدام از گروه ها مشاهده نشد. از سوي ديگر، در رابطه با بيان پروتئين eNOS، در اپيتليوم لومينال لوله فالوپ، بين زنان غيرحامله اي که در فاز لوتئال بودند و زنان حامله سالم، اختلاف معناداري مشاهده نگرديد (P>0.05).
نتيجه گيري: عدم وجود اختلاف معنادار، در سطح بيان پروتئين
eNOS، در سلول هاي مژکدار و ترشحي اپيتليوم لومينال زنان حامله ترم در مقايسه با زنان در فاز لوتئال، مي تواند نشان دهنده يکسان بودن فعاليت و عملکرد مژک ها در اين دو گروه باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 39 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی