برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تعيين گونه هاي کانديداي جدا شده از بيماران مبتلا به ولوواژينيت کانديدايي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه انگل شناسی و قارچ شناسی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی تبریز، تبریز، ایران
 
چکیده: 

زمينه و اهداف: ولوواژينيت کانديدايي يک عفونت مخاطي متداول زنان مي باشد که عمدتا توسط قارچ مخمر مانند فرصت طلب به نام کانديدا آلبيکنس ايجاد مي شود. در تعداد قابل توجهي از بيماران (5%) عود بيماري ديده مي شود. تشخيص اين بيماري بر اساس علائم باليني و روشهاي متداول آزمايشگاهي مي باشد. در اين مطالعه گونه هاي جدا شده از بيماران مبتلا به ولوواژينيت مراجعه کننده به مطب هاي خصوصي پزشکان متخصص زنان و زايمان تعيين هويت گرديدند.
مواد و روش ها: اين مطالعه در بين 120 نفر از بيماران داراي علائم باليني مشکوک به ولوواژينيت کانديدايي انجام گرفت. پس از نمونه برداري از ترشحات دهانه رحم و واژن، دو عدد لام مستقيم تهيه و به روش گرم رنگ آميزي شدند. همچنين نمونه هاي برداشته شده در محيط کشت هاي مناسب کشت داده شده و در صورت رشد کانديدا با استفاده از روشهاي آزمايشگاهي تعيين گونه گرديدند.
يافته ها: از 120 نمونه تهيه شده از بيماران، 77 نفر (65 درصد) مبتلا به عفونت کانديدايي بودند. از نمونه هاي ايزوله شده 63 مورد (
81.8 درصد) کانديدا آلبيکنس، 9 مورد (11.7 درصد) کانديدا گلابراتا، 4 مورد (5.2 درصد) کانديدا پاراپسيلوزيس و 1 مورد (1.3 درصد) کانديدا تروپيکاليس تعيين هويت گرديد.
نتيجه گيري: نتايج اين مطالعه نشان داد که کانديدا آلبيکنس عامل اصلي ولوواژينيت در بيماران مبتلا به ولوواژينيت کانديدايي است و ساير گونه هاي کانديدا در مرحله بعدي اهميت قرار دارند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 52 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی