برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1394 , دوره  4 , شماره  1 ; از صفحه 20 تا صفحه 28 .
 
عنوان مقاله: 

سلامت رواني نوجوانان مبتلا به تالاسمي ماژور مراجعه کننده به مرکز بيماري هاي خاص شهر کرمان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* کرمان، ابتدای هفت باغ علوی، پردیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان، دانشکده پرستاری و مامایی رازی، گروه پرستاری
 
چکیده: 

مقدمه: بتا تالاسمي يک بيماري ژنتيکي است که در سنتز هموگلوبين اختلال ايجاد مي کند و در صورت عدم تزريق خون و دسفرال، به عوارض جدي و مرگ مي انجامد. از آنجا که در مورد مسائل رواني و اجتماعي نوجوانان مبتلا به تالاسمي مطالعات محدودي انجام شده است، اين مطالعه به بررسي سلامت رواني نوجوانان مبتلا به بتا تالاسمي ماژور مراجعه کننده به مرکز بيماري هاي خاص شهر کرمان در سال 1386-1385 مي پردازد.
روش ها: اين پژوهش از نوع مقطعي و شامل 250 نفر بود. ابزار جمع آوري داده ها پرسشنامه سلامت عمومي
(GHQ-28) شامل 28 سوال با چهار حيطه نشانه هاي جسماني، اضطراب، اختلال در عملکرد اجتماعي و افسردگي بود. داده ها با نرم افزار SPSS نسخه 13 و آزمون کاي دو تجزيه و تحليل شدند.
نتا يج: همه بيماران از نظر سلامت عمومي دچار اختلال بودند. در بين چهار حيطه مورد بررسي، بيشترين ميانگين نمره مربوط به اختلال عملکرد
14.6±4.4 و کمترين نمره مربوط به اضطراب 13.5±3.4 بود. در هر چهار حيطه حداقل و حداکثر نمرات به ترتيب 7 و 28 بودند و در هر چهار حيطه، درصد افراد سالم به مراتب کمتر از افراد با اختلال در سلامت روان بود. بين وجود اختلال در حيطه هاي مختلف و گروه سني در هيچ يک از موارد، رابطه معني داري وجود نداشت.
بحث و نتيجه گيري: با توجه شيوع بالاي اختلالات رواني در اين بيماران، لزوم توجه بيشتر به سلامت روان آن ها و برنامه ريزي به منظور پيشگيري و کاهش اختلالات رواني توصيه مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
Cite:
APA : کپی

پورابولی، ب.، و عزیززاده فروزی، م.، و عرب، م. (1394). سلامت روانی نوجوانان مبتلا به تالاسمی ماژور مراجعه کننده به مرکز بیماری های خاص شهر کرمان. بهداشت و توسعه, 4(1), 20-28. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=243903Vancouver : کپی

پورابولی بتول، عزیززاده فروزی منصوره، عرب منصور. سلامت روانی نوجوانان مبتلا به تالاسمی ماژور مراجعه کننده به مرکز بیماری های خاص شهر کرمان. بهداشت و توسعه. 1394 [cited 2021April21];4(1):20-28. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=243903IEEE : کپی

پورابولی، ب.، عزیززاده فروزی، م.، عرب، م.، 1394. سلامت روانی نوجوانان مبتلا به تالاسمی ماژور مراجعه کننده به مرکز بیماری های خاص شهر کرمان. بهداشت و توسعه, [online] 4(1), pp.20-28. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=243903. 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 159 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی