برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1393 , دوره  16 , شماره  1 ; از صفحه 85 تا صفحه 94 .
 
عنوان مقاله: 

وضعيت سلامت رواني دانش آموزان دبستاني شهر مشهد

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* ایران، مشهد، دانشگاه فردوسی مشهد، دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی
 
چکیده: 

مقدمه: براي رسيدن به سطح مطلوب سلامت روان در جامعه به داده ها و اطلاعات آماري مناسب از وضعيت موجود نياز مي باشد که اين پژوهش نيز به همين منظور و با هدف بررسي ميزان شيوع اختلالات هيجاني-رفتاري در دانش آموزان دبستاني شهر مشهد انجام گرديده است.
روش کار: در اين پژوهش توصيفي- مقطعي 500 دانش آموز دختر و پسر از پايه هاي اول تا پنجم دبستان هاي دولتي شهر مشهد در سال تحصيلي 90-1389 به روش ترکيبي (طبقه اي- چندمرحله اي) انتخاب شدند. ابزار مورد استفاده در اين پژوهش، سياهه رفتاري کودک آخنباخ (فرم گزارش معلم) بوده است. براي تحليل داده ها از آمار توصيفي و تحليل واريانس تک عاملي
ANOVA استفاده شده است.
يافته ها: به ميزان 15 درصد از کل دانش آموزان مقطع دبستان دچار مشکلات باليني و 5 درصد در محدوده مرزي مي باشند که بيشترين ميزان شيوع مشکلات رفتاري مربوط به پايه پنجم و کمترين ميزان شيوع مربوط به پايه سوم دبستان مي باشد.
نتيجه گيري: اين يافته ها توجه بيشتر به فضاي رواني مدارس و ايجاد محيطي سالم و ايمن را توسط اولياي مدرسه مي طلبد و همچنين مي تواند هشداري براي مسوولين آموزش و پرورش، معلمان و والدين باشد تا توجه بيشتري به وضعيت سلامت روان و رشد هيجاني و اجتماعي کودکان نمايند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 797 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی