برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

ارزيابي وضعيت، مداخلات، و پيامد بيماران با خونريزي بعد از زايمان پذيرش شده به بخش مراقبت هاي ويژه مامايي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه بیهوشی، بیمارستان الزهرا (س)، دانشگاه علوم پزشکی تبریز، تبریز، ایران
 
چکیده: 

زمينه و اهداف: خونريزي بعد از زايمانيPostpartum Hemorrhage (PPH)  يکي از مهم ترين علل مرگ و مير مادران بوده و نيازمند درمان در مراکز مجهز مي باشد. هدف ما بررسي موارد PPH پذيرش شده در ICU بيمارستان الزهرا مي باشد.
مواد و روش ها: در اين مطالعه گذشته نگر، پرونده بيماراني که در طي يک سال، بعلت
PPH در بخش ICU مامايي مرکز آموزشي درماني الزهرا (س) تبريز پذيرش شده بودند بررسي شد. مشخصات دموگرافيگ، بستري اوليه در بيمارستان يا ارجاعي، فاصله زماني بين شروع PPH تا ورود به ICU، وضعيت بيمار در هنگام پذيرش، روشهاي احيا بيمار و اداره PPH، وجود DIC و نحوه اداره آن، طول مدت بستري در بخش ICU، و پيامد بيماران يادداشت شده و مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت.
يافته ها: از کل 43 بيمار با
PPH،29  بيمار به بخش ICU پذيرفته شده اند. 6 بيمار ارجاعي از بيمارستانهاي ديگر بود. فاصله بين شروع خونريزي و پذيرش در ICU، از 2 تا 72 ساعت بعد از زايمان بود. کليه بيماران در هنگام پذيرش هوشيار بودند. 5 بيمار فشارخون بسيار پايين داشته و تمامي بيماران تاکيکاردي داشتند. روشهاي احيا شامل تجويز اکسيژن، مايعات و ترانسفوزيون بود. در 6 بيمار با درمان دارويي و ماساژ رحمي خونريزي کنترل شده و بقيه (23 بيمار) تحت جراحي قرار گرفته اند. 7 بيمار علايمي از DIC داشتند که با تجويز خون و فرآورده هاي خوني کنترل شدند. طول مدت بستري بيماران بطور متوسط 3 روز بود. مرگ و مير وجود نداشت.
نتيجه گيري
: PPH يکي از علل عمده پذيرش به ICU در بيماران مامايي بوده و در صورت مراقبت در واحدي با کيفيت بالاي خدماتي و درماني منجر به کاهش مرگ و مير مادري خواهد شد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 66 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی