برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1393 , دوره  12 , شماره  43 ; از صفحه 105 تا صفحه 126 .
 
عنوان مقاله: 

ديپلماسي گردشگري و تاثير آن بر همکاري و همگرايي ميان کشورهاي منطقه خليج فارس

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

ديپلماسي گردشگري به نقش گردشگري در ايجاد صلح و دوستي، امنيت، تعامل و همکاري ميان کشورهاي منطقه خليج فارس، رونق اقتصادي و افزايش درآمد، خنثي کننده تبليغات منفي خارجي و جايگاه دولتها در دستيابي به اين اهداف اشاره دارد. امروزه مرزهاي سنتي دنياي در حال کمرنگ شدن است و در فضاهاي احساسي و ذهني ما، مرزهاي جديدي در حال شکل گيري است. علاوه بر انواع مختلفي از ديپلماسي، همچون ديپلماسي رسمي، عمومي، اقتصادي، تجاري، بازرگاني و غيره که مطرح است، امروزه از نوع جديدي ديپلماسي تحت عنوان ديپلماسي گردشگري ياد مي شود. گردشگري علاوه بر اينکه نيازمند ديپلماسي عمومي است، خود مي تواند به عنوان ابزار و مولفه اي جهت بهبود ديپلماسي عمومي و همگرايي اقتصادي، اجتماعي و سياسي بين کشورها تبديل شود.
منطقه خليج فارس شامل هشت واحد سياسي، از موقعيت ژئوپليتيکي منحصر به فردي در جهان برخوردار است. نقاط مشترک و همگرايي بين کشورهاي منطقه همچون اشتراکات فرهنگي، تاريخي، مذهبي، نزديکي جغرافيايي، پيوندهاي قومي و منافع اقتصادي بسيار بيشتر و پررنگ تر از نقاط اختلاف و واگرايي بين آنهاست و اين اشتراکات زمينه هاي همگرايي و همکاري ميان کشورهاي منطقه به ويژه همکاري در زمينه گردشگري، امنيت، بهداشت و محيط زيست را هموارتر مي کند. پژوهش حاضر، با روشي توصيفي تحليلي و با مراجعه به اسناد و مکتوبات و نيز با مطالعه مباني و مفاهيم پايه و تحليل آنها، به موضوع ديپلماسي گردشگري و تاثير آن بر همگرايي کشورهاي منطقه خليج فارس پرداخته است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

افضلی، ر.، و احمدی، س.، و واثق، م.، و جهانیان، م. (1393). دیپلماسی گردشگری و تاثیر آن بر همکاری و همگرایی میان کشورهای منطقه خلیج فارس. جغرافیا, 12(43), 105-126. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=243828Vancouver : کپی

افضلی رسول، احمدی سیدعباس، واثق محمود، جهانیان منوچهر. دیپلماسی گردشگری و تاثیر آن بر همکاری و همگرایی میان کشورهای منطقه خلیج فارس. جغرافیا. 1393 [cited 2021September19];12(43):105-126. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=243828IEEE : کپی

افضلی، ر.، احمدی، س.، واثق، م.، جهانیان، م.، 1393. دیپلماسی گردشگری و تاثیر آن بر همکاری و همگرایی میان کشورهای منطقه خلیج فارس. جغرافیا, [online] 12(43), pp.105-126. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=243828. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 150 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی